Horničtí odboráři demonstrovali před úřadem vlády, žádali prolomení limitů | E15.cz

Horničtí odboráři demonstrovali před úřadem vlády, žádali prolomení limitů

Demonstrace horníků
Demonstrace horníků
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odhadem asi stovka hornických odborářů převážně ze společnosti Severní energetická demonstrovala dnes ráno před úřadem vlády, kde jedná tripartita. Horníci požadovali úplné prolomení limitů těžby uhlí, které stanovila vláda v roce 1991. Akce trvala zhruba hodinu od 8:30 do 9:30. Zástupci kabinetu, zaměstnavatelů a odborů dnes mimo jiné mají projednávat budoucí surovinou politiku Česka.

Materiál zatím nepreferuje žádnou ze čtyř variant limitů. Tato část bude do strategie doplněna až po rozhodnutí vlády. Ministr průmyslu Jan Mládek na tiskové konferenci na konci června uvedl, že kvůli potřebám českého teplárenství je pro okamžité prolomení limitů v dole Bílina, které patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ.

Naopak rozhodnutí o dole ČSA Severní energetické navrhl odložit o pět let do roku 2020. „Je to jediná varianta, která vám nedává jistotu, ale alespoň naději,“ řekl dnes horníkům Mládek.

„Odsun řešení na rok 2020 je poměrně nešťastné řešení. Do roku 2020 budou na šachtách propuštěny stovky lidí, tyto kroky jsou těžce nevratné,“ řekl ČTK místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Červnové Mládkovo rozhodnutí označil za politický populismus.

„Problém na naší straně je ten, že vnímáme všechny ty diskuse (o limitech) jako ryze politické, nikoliv ekonomické. Jestli politika má likvidovat pracovní místa, tak ať se k tomu čestně postaví,“ doplnil předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Středula také odborářům řekl, že dnes dostal příslib, že vláda v září rozhodne o předčasných odchodech do důchodu pro horníky. Na svém zasedání minulý týden v Ostravě se na tom ministři neshodli.

Čtyři varianty

Ministerstvo průmyslu (MPO) v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s limity dále naložit. Kromě zachování nebo úplného prolomení limitů, je ve hře také pouze prolomení limitů v lomu Bílina. Mládek dříve navrhoval posunutí limitů v lomu ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně, v červnu však oznámil, že od tohoto plánu upustil, protože studie, které si nechalo MPO vypracovat, ukázaly, že tento postup by byl pro těžaře nerentabilní.

Horníci dlouhodobě požadují úplné prolomení limitů. Na dnešní demonstraci měli transparenty typu: „Hlasy dáme tomu, kdo nás nechá v lomu“ nebo „Tato vláda vyrábí nezaměstnané“. Na závěr shromáždění zasypali horníci prostor před úřadem vlády několika desítkami malých lopatek s košťátky a provolávali, že vláda nemá problematiku zametat pod koberec.

Návrhy ministerstva průmyslu ohledně limitů dnes naopak podpořilo Severočeské sdružení odborových organizací důlního průmyslu, které sdružuje převážně zaměstnance Severočeských dolů. „Doufáme, že vláda ČR v co nejkratší lhůtě provede odpovídající změnu usneseni vlády o limitech těžby na dole Bílina, a tím ukončí dlouhou nejistotu, která ohledně naší budoucnosti panuje,“ uvedl předseda sdružení Šimon Vohar.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video