Horník vyléčený z otravy se vrací do života - ovšem bez zraku | E15.cz

Horník vyléčený z otravy se vrací do života - ovšem bez zraku

horník otrávený metylalkoholem
horník otrávený metylalkoholem
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvě deci nekvalitního alkoholu zcela změnily život jednapadesátiletého Vladimíra Lipiny z Havířova na Karvinsku, který dnes jako první z pacientů otrávených metylalkoholem mohl opustit nemocnici a vrátit se domů. Bývalý horník se podruhé narodil, když se do zdravotnického zařízení dostal doslova za pět minut dvanáct a jako jeden z mála otrávených přežil resuscitaci. Je z něj však zcela jiný člověk než byl před pár dny, domů se totiž vrací úplně slepý.

Lipina řekl, že je připraven podat trestní oznámení a chtěl by vysoudit alespoň nějakou náhradu za zničené zdraví.

Všechno začalo v neděli 2. září, když přijal pozvání svého bratra na fotbal, který si chtěli zpestřit tvrdým alkoholem. Bratr ho koupil v trafice v ulici SNP, kterou policie o několik dní později zavřela a našla v ní problematický alkohol.

„Vypili jsme po dvě deci, protože nám to nechutnalo a zůstal jsem u něj spát. Ráno jsem se vzbudil, bolela mě hlava, bolel mě žaludek, ale říkal jsem si, že se z toho vyspím a ráno bude dobře,“ zavzpomínal Lipina. Dodal, že večer už však přestával vidět a o několik hodin později už s ním dcera jela do nemocnice. „Už v autě musela dcera naplno pustit klimatizaci, už mi bylo zle, už jsem nemohl dýchat, všechno mě svíralo, na žaludku i na plicích,“ přiblížil svůj zdravotní stav při přijetí do nemocnice. Během pár minut upadl do bezvědomí a vzbudil se až za tři dny.

Alkohol prý v místě už dříve párkrát kupovali a nikdy neměli žádné problémy. Bratr měl štěstí, protože před popíjením nekvalitních panáků si dal ještě pivo, a zřejmě tak účinek jedovatého metanolu vytěsnil.

Lipinu, který je zatím zaměstnán v automobilce, po návratu čekají velké změny. Z bytu jedna plus jedna se bude muset přestěhovat k dceři, která se o něj bude starat, i když má doma čtyřměsíční miminko. Půjde si zažádat o invalidní důchod. Tvrdý alkohol pro něj zřejmě bude tabu. „Dcera mi ho nekoupí a do obchodu netrefím,“ dodal žertem Lipina, který však přiznal, že po všem, čím si prošel, nemá chuť ještě ani na pivo.

Lipina je připraven podat trestní oznámení. Rodina už se na tuto možnost informovala i na policii. „Musím dceři dát podpisové právo, jít za právníkem, ať to sepíše a máme to odevzdat na policii,“ podotkl Lipina. Lidem, kteří všechno zavinili a dali do oběhu nekvalitní alkohol, prý přeje, aby dopadli přesně jako on a dostali aspoň 30 let vězení.

Podle primáře interního oddělení Jána Ürgeho je velmi pravděpodobné, že Lipinovi už se zrak nevrátí. „I když určitá naděje tam je, protože ty údaje (v odborné literatuře) se rozchází,“ podotkl Ürge. Potvrdil, že kdyby pacient přijel do nemocnice později, případně by zástava oběhu a dechu nastala doma, pravděpodobně by nepřežil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video