Horory z Vidlán. Politici kritizují vulgarity Zemana | E15.cz

Horory z Vidlán. Politici kritizují vulgarity Zemana

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Být učitel, přijdu zítra do třídy a sundám obraz prezidenta, hovory z Vidlán, horory z Lán, čeští politici se pustili do prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho nedělním vulgaritám. Prezident podle nich překročil meze slušnosti a jeho výroky snižují vážnost prezidentské funkce.

„Prezident mrknul na Samotáře a pak zapomněl, ze mluví v Hovorech z Lán,“ uvedl například ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na svém twittrovém účtu. Pokud by prý byl učitel, sundal by obraz prezidenta, který má slovník IV. cenové skupiny, dokud se neomluví.

Prezidentův projev kritizuje i předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády České republiky Pavel Bělobrádek. „Do oficiálních vyjádření ústavních činitelů vulgarismy nepatří. S výjimkou citací a i tam je třeba opatrně vážit slova,“ zmínil Bělobrádek. „Hlasujte: přejmenovat Hovory z Lán na Hovory z lejn nebo Hovory z lajn,“ uvedl na svém twittrovém účtu.

Zeman v pořadu Hovory z Lán opakovaně použil vulgarismy s vysvětlením, že tak činí i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. A protože Schwarzenberga má ráda pražská kavárna, tak se Zeman chtěl těmto lidem zalíbit, řekl v pořadu prezident. Sprostá slova vyslovil v souvislosti s ruskou hudební skupinou Pussy Riot nebo služebním zákonem.

Sobotka: Je to špatný příklad pro mladé

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se takto prezident vyjadřovat neměl, protože to dává špatný příklad hlavně mladým lidem a dělá to špatné jméno Česku v zahraničí.

Ke kritice se připojil Schwarzenberg, podle kterého Zeman překročil míru slušnosti. A to především tím, že použil vulgarity proti ženám. Zároveň zdůraznil, že podle něj jsou mnohem horší Zemanovy výroky ve vztahu k Ukrajině nebo věci, které řekl v Číně.

Fiala: Zeman překračuje hranice

Podle předsedy ODS Petra Fialy se Zeman od počátku snaží rozšířit vymezení prezidentské funkce. „Nyní už ale hranice neposouvá - překračuje je. Nechtělo se mi ani věřit tomu, že prezident České republiky 'hovoří z Lán' tímto způsobem. Je to smutné, nepřijatelné, špatné pro všechny,“ poznamenal.

„Vulgární vyjadřování by nemělo být součástí slovníku slušného člověka nikdy, ať je v jakémkoli postavení. U vrcholných politiků to platí dvojnásob. Pokud je opak pravdou, je to velmi smutné a kulturnosti v naší zemi to rozhodně neprospívá,“ konstatoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že věří, že každý dokáže posoudit míru noblesy, kterou kolem sebe šíří Karel Schwarzenberg, a míru noblesy, kterou kolem sebe šíří Zeman. Podle Kalouska jsou vulgarismy v tomto typu pořadu nepřijatelné a z Hradu a lánského zámku dělá čtvrtou cenovou skupinu.

Poznamenal, že Zeman prý použitím sprostých slov zakrývá některá problematická vyjádření. Hlavu státu Kalousek kritizuje mimo jiné za „servilitu vůči čínskému režimu“. Podle bývalého premiéra a předsedy neparlamentní strany LEV 21 Jiřího Paroubka si Zeman „za své sprosťáctví“ kritiku zaslouží. Je prý ale třeba odsoudit i sprosťáctví jiných politiků, například Schwarzenberga.

Česká prezidentská bolest

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video