Migrace - Češi se jí bojí stále méně, trápí je politika | E15.cz

Imigrantů se Češi bojí méně, trápí je ale zhoršující nálada ve společnosti

Václavské náměstí
Václavské náměstí
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Politická situace se podle většiny Čechů loni zhoršila, řada lidí negativně hodnotí i náladu ve společnosti. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Proti průzkumům z předchozích let ale klesají obavy z imigrantů. Zlepšení lidé vidí v ekonomice, na trhu práce i u vlastí životní úrovně.

Politická situace v Česku se v roce 2017 zhoršila podle 52 procent dotázaných, zatímco za lepší ji označilo osm procent lidí. V předchozím průzkumu za rok 2016 považovalo změny v politické situaci za zhoršení méně Čechů, 42 procent. Loni se také podle aktuálního průzkumu podle téměř poloviny lidí zhoršila nálada ve společnosti.

Zatímco v průzkumu k roku 2017 hodnotil největší podíl lidí negativně situaci v politice, v roce 2016 měli lidé největší obavy z přistěhovalectví a bezpečnostní situace v Česku. Zhoršení vidělo předloni v přistěhovalectví 65 procent lidí a v bezpečnosti státu 54 procent. Za loňský rok o zhoršení imigrace mluvilo 42 procent dotázaných a o zhoršení bezpečnosti v Česku 32 procent lidí.

Naopak zlepšení zaznamenalo loni 60 procent lidí na trhu práce. Nezaměstnanost se zhoršila jen podle osmi procent Čechů. U nezaměstnanosti převažují kladná hodnocení nad zápornými poslední tři roky a podobná situace je v otázce fungování hospodářství. Poprvé od roku 2002 ale také převážily kladné odpovědi v hodnocení životní úrovně, která se loni zlepšila podle 25 procent Čechů, kdežto zhoršila podle 23 procent.

Průzkum provádělo CVVM od 15. do 24. ledna. Zúčastnilo se ho 1086 obyvatel České republiky starších 15 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video