Islámský stát získal prvního bojovníka z Česka, tvrdí Jourová | E15.cz

Islámský stát získal prvního bojovníka z Česka, tvrdí Jourová

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za islámské radikály odjel bojovat z České republiky první člověk, řekla Českému rozhlasu evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. Před dvěma dny jí o tom prý informovali kolegové, kteří mají na starost oblast bezpečnosti a trestního práva. České bezpečnostní složky informaci nepotvrdily. Jourová v reakci na jejich vyjádření ČRo řekla, že vycházela z informačních zdrojů Evropské komise.

„Já jsem o tom více nepátrala, nemyslím si, že bych měla mít bližší informace. Je to signál, že se ten fenomén rozšiřuje,“ řekla Jourová v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu. Podle ministerstva vnitra se zatím tato informace nepotvrdila.

Tuzemské bezpečnostní složky podle ředitelky tiskového oddělení ministerstva vnitra Lucie Novákové situaci kolem případného zapojení občanů Česka do bojů na straně Islámského státu dlouhodobě a pečlivě sledují. „Už v minulosti se objevila podobná podezření, zatím se však nikdy nepotvrdila. Stejně tak není potvrzen ani aktuální případ,“ sdělila Nováková.

Jan Šubert, mluvčí BIS: Nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jeden náš občan

Mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert informaci také nepotvrdil. „Nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jeden náš občan. Jsou to otazníky, kterými se intenzivně zabýváme společně s naší rozvědkou a zahraničními zpravodajskými službami,“ dodal ale Šubert.

Jourová následně uvedla, že se ve statistikách, které má k dispozici, objevují podezření o možném zapojení lidí z východoevropských zemí průběžně. Mluvila prý také s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Sdělil jí, že zatím nemůže potvrdit, že by člověk, o němž eurokomisařka mluvila, byl již v zahraničí. „Ale já jsem vycházela z našich informačních zdrojů,“ řekla Českému rozhlasu Jourová.

Jourová v nedávném rozhovoru pro francouzský list Le Figaro řekla, že do Sýrie už odešlo bojovat v řadách islámských radikálů pět až šest tisíc dobrovolníků z Evropy.

Podle ní je to ale jen dohad a realita je horší. Jourová současně prohlásila, že je třeba se zaměřit spíše „na prevenci než na postih“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video