Ištvanův a Šlachtův den „D“ se nekonal. Nedostali se ke slovu | E15.cz

Ištvanův a Šlachtův den „D“ se nekonal. Nedostali se ke slovu

Robert Šlachta
Robert Šlachta
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Protagonisté šlachtagate - olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana, odstupujícího ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu a jeho kolegu z ostravské pobočky - pohořeli. Z jejich plánovaného vystoupení před bezpečnostním výborem dolní komory parlamentu nakonec nebylo nic. Výbor krátce po osmnácté hodině neschválil program schůze. Členové výboru neodsouhlasili ani debatu o zřízení vyšetřovací komise. Zasedání tak skončilo.

Výbor začal zasedat v 16 hodin. Jednání se nakonec zúčastnil i jeho předseda Roman Váňa ze sociální demokracie, který se předčasně vrátil ze zahraniční cesty.

Přítomni byli i ministři spravedlnosti a zemědělství Robert Pelikán (ANO) a Marián Jurečka (KDU-ČSL). Mezi poslanci se strhla ostrá hádka. Některým vadilo, že chybí šéf rezortu vnitra za sociální demokracii Milan Chovanec, policejní prezident Tomáš Tuhý nebo ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín.

Ištvan se Šlachtou měli objasnit tvrzení vedoucího ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka o „brutálním“ úniku informací, kterého se měl podle něj dopustit policejní šéf Tuhý.

Problém byl v tom, že i kdyby se Šlachta a Komárek dostali ke slovu, mohli by promluvit jen o obecných věcech trestního řízení. Tedy pokud by jim to dovolil Chovanec. A podrobnosti z živých kauz by mohli rozkrýt jen v případě, že by s tím souhlasila Poslanecká sněmovna. Murína už údajně zprostil mlčenlivosti premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), pod něhož GIBS spadá. Výbor však Murína na dnešek nepozval.

Ištvanovi měl podle dostupných informací umožnit vystoupit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Jenže ještě před tím se Šlachta nechal slyšet, že Ištvan nezná všechny podrobnosti a souvislosti.

„Myslím, že cílem je odstranit policejního prezidenta a následně ministra vnitra,“ prohlásil dnes v rozhovoru pro Právo Chovanec.

Jednání výboru Šlachtu zklamalo, je to pro něj zkušenost
Výsledek jednání sněmovního výboru pro bezpečnost je pro odcházejícího ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu zklamáním a velkou zkušeností. Pokud vznikne sněmovní vyšetřovací komise, je připraven jí pomáhat.
„Nemám co říct. Vždyť jste to viděli sami, fakt velká zkušenost pro policejního důstojníka,“ řekl Šlachta rozčileně novinářům. Dodal, že informace, které dnes poslancům chtěl předat s kolegou Jiřím Komárkem z ostravské expozitury útvaru, je připraven sdělit vyšetřovací komisi.
Šlachta zdůraznil, že nemíní stáhnout svojí rezignaci, kterou podal, protože nesouhlasí s reorganizací policie. „Nemám proč ji stáhnout. Ta reorganizace už je v běhu. Já od policie odcházím jenom a pouze proto, že je tato reorganizace,“ prohlásil Šlachta. Poslancům prý chtěl vysvětlit, jaký na to mají pohled policisté ÚOOZ. U policie by měl skončit k 30. červnu.
Nechtěl říci, zda dnešek bere jako svoji prohru. „Já jsem to viděl poprvé a fakt to nechci komentovat. Pořádně jsem se v tom nevyznal a ten závěr je takový, jaký je,“ uzavřel Šlachta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video