Šlachta chce svolat sněmovní výbor, prý ví o spojení policie s mafií | E15.cz

Šlachta chce svolat sněmovní výbor, prý ví o spojení policie s mafií

Robert Šlachta
Robert Šlachta
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovní bezpečnostní výbor by se mohl zabývat okolnostmi chystané reorganizace policie. Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta jej chce informovat o možném propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí. Šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek prohlásil, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního“ úniku informací a chce předložit důkazy o tom, že reorganizací měl být rozprášen ÚOOZ.

Šlachta kvůli reorganizaci, podle které by se od srpna měly spojit protimafiánská a protikorupční policie, odchází do civilu. Bezpečnostní výbor zatím neoslovil. Bere ho ale jako poslední instanci, ke které má důvěru, uvedl v České televizi. Poslance chce seznámit s informacemi komplexně a i v kontextu s chystanou reorganizací.

Komárek se podle svého vyjádření pro ČT setkal se snahami o průnik do spisu ze strany funkcionářů Generální inspekce bezpečnostních sborů v případu ÚOOZ s krycím názvem Vidkun, ve kterém byli obviněni dva vysoce postavení policisté a týká se ovlivňování trestních kauz a úniků informací ze spisů. I proto se neobrátil na inspekci.

Chce se nechat zbavit mlčenlivosti a poslancům předložit „extrémně závažné“ důkazy o tom, že cílem reorganizace není zlepšení práce sboru, ale odstranění Šlachty. Tuhý je podle Komárka podezřelý z úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti v případu, kde jde o stamiliony.

Policejní prezident tvrzení o podezření z úniku informací odmítl. Postup ostravské expozitury pokládá za „nebývalý účelový nátlak“ ze strany Šlachty a jeho příznivců. Účelovost spatřuje v tom, že se policisté napřed obracejí na média. Zahájili podle něj „druhou vlnu nátlakové kampaně“. Zveřejněné nařčení se ho prý snaží dehonestovat.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který minulý týden vyslovil souhlas s navrhovanou reorganizací elitních útvarů, upozornil na to, že policisté, kteří podezírají kolegy z trestné činnosti, se musejí obrátit na GIBS. Nechápe, proč pouští závažné informace do médií, když je chtějí probírat na uzavřeném jednání výboru. Ministr počítá s tím, že se i s vedením policie případného jednání zúčastní. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) záležitost nechtěl komentovat.

Bezpečnostní výbor může svolat jeho předseda, případně místopředsedové. Iniciovat jeho svolání může i skupina nejméně šesti členů výboru. Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) napsal, že mediální vzkazy nejsou obvyklým způsobem komunikace s výborem a medializaci příběhů, do kterých je výbor vtahován, považuje za nešťastnou.

Ozývají se i hlasy pro zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Myšlenku nadnesl v neděli předseda TOP 09 Miroslav Kalousek kvůli výroku předsedy ANO Andreje Babiše v televizní debatě o tom, že olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vyšetřuje Tuhého. Sněmovna může rozhodovat o zřízení komise, pokud to navrhne nejméně 40 poslanců.

Kvůli policejní reorganizaci se v posledních týdnech strhla zatím nejvážnější roztržka v Sobotkově vládě. Hnutí ANO ji kritizovalo jako nepřipravenou a hrozilo výpovědí koaliční smlouvy, sociální demokraté výhrady koaličního partnera označovali za politizaci odborné věci. Chovanec nakonec plán podepsal, ANO se rozhodlo koaliční smlouvu nevypovědět, chce však hovořit o zpřesnění.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video