J&T nestačí. Čínská CEFC zdvojnásobí své investice v Česku

Prezident Miloš Zeman během své cesty po Číně

Prezident Miloš Zeman během své cesty po Číně Zdroj: ctk

Čínská společnost CEFC chce v Česku investovat dalších až 19 miliard korun. O záměru mluvil na Pražském hradě její prezident Čchan Čchao-tuo s českým prezidentem Milošem Zemanem. Investice mají jít například do cestovního ruchu, zemědělství nebo vědy a technologií. Firma se například dohodla se sklárnou Moser, že se stane jejím výhradním zástupcem v Číně. CEFC je šestá největší soukromě vlastněná firma v Číně.

CEFC při nedávné Zemanově cestě do Číny podepsala smlouvu o strategické spolupráci s finanční skupinou J&T. Číňané by díky smlouvě podle týdeníku Euro měli získat třetinový podíl v J&T Bance, za což mají zaplatit asi 19,4 miliardy korun. Čchan Čchao-tuo dnes podle mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka přislíbil, že investice v ČR zdvojnásobí na 38 miliard korun.

„Mohu potvrdit, že se o tom (Čchan Čchao-tuo) s panem prezidentem Zemanem bavil. J&T je jedním z partnerů, ale CEFC vyhledává i další partnery na další projekty, do kterých by investovalo,“ řekl Jaroslav Tvrdík, prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Čchan Čchao-tuo tuto částku nekomentoval, řekl pouze, že společně s J&T chce rozvíjet investice do celého Česka a objem těchto investic chce zvětšovat.

Podle Tvrdíka budou na této návštěvě Čchan Čchao-tua podepsána memoranda v řádu miliard korun. Jedním z nich má být spolupráce s karlovarskou sklárnou Moser. „CEFC se stává podpisem memoranda výhradním a exkluzivním zástupcem Moseru v Čínské lidové republice,“ poznamenal. První vlajkový obchod podle něj bude otevřen v dubnu v Šanghaji. „Pro Moser to znamená již v prvním roce spolupráce obrat v řádech milionů eur,“ dodal Tvrdík.

Číňané si v Praze postaví sídlo

CEFC si podle něj v Praze také buduje své sídlo, investice do něj mají dosáhnout téměř 100 milionů korun. „Donedávna by to byla jedna z největších investic v česko-čínské spolupráci,“ poznamenal.

Čchan Čchao-tuo řekl, že si CEFC vybrala Prahu jako svou základnu v Evropě a J&T za hlavního evropského partnera. S vedením J&T je prý navíc sbližuje věk i společné zájmy.

Zeman se dočkal chvály

Čchan Čchao-tuo pochválil Zemana za přístup k česko-čínským vztahům. „Velice rád vidím, že vztahy mezi Českem a ČLR jsou čím dál tím lepší a vzájemné návštěvy jsou čím dál tím víc intenzivnější. Mám pocit, že pan prezident Zeman je velice pragmatický člověk. Vzájemná důvěra mezi vedením států nám dává větší důvěru tady v Česku,“ řekl novinářům. Se Zemanem se prý dohodli, že se budou vídat častěji.

Zeman a česká zahraniční politika jsou kritizováni za jejich přístup k Číně od organizací zabývajících se dodržováním lidských práv. Českým představitelům vyčítají, že vyměnili lidská práva za obchod. Hrad s tím nesouhlasí.

CEFC je šestou největší soukromě vlastněnou firmou v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou. Její obrat podle žebříčku Fortune Global 500 dosáhl 33,6 miliardy dolarů.

Analýza: Čínské miliardy nemůže J&T v Česku a na Slovensku rozumně utratit