Kalousek: Schodek rozpočtu zůstane letos pod hranicí 4,6 procenta HDP | E15.cz

Kalousek: Schodek rozpočtu zůstane letos pod hranicí 4,6 procenta HDP

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Schodek letošního státního rozpočtu by neměl 4,6 překročit procenta HDP. Vláda i přes srpnový nárůst schodku rozpočtu dále počítá s tím, že dodrží svůj cíl stanovený právě na 4,6 procenta HDP. Uvedl to dnes uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 87,3 miliardy korun z červencových 61,1 miliardy korun. Loni v srpnu rozpočet vykázal deficit 78,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun.

„Vůbec to nepodceňujeme, monitorujeme to velmi bedlivě. Nicméně cíl, na který je zamířeno v letošním roce, 4,6 procenta HDP, bude zcela jistě dodržen, nebude překročen,“ řekl Kalousek.

Hlavním důvodem schodku ke konci srpna jsou podle MF meziročně nižší celkové příjmy o 0,6 procenta, zatímco rozpočet po změnách počítá s růstem o 6,9 procenta. Výběr daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení byl sice meziročně vyšší o 16,9 miliardy korun, to ale bylo negativně kompenzováno meziročním poklesem ostatních příjmů o 20,7 miliardy korun. Z toho představoval 12,3 miliardy korun pokles u transferů přijatých z rozpočtu Evropské unie.

Podle analytiků je největším problémem zpomalení výběru daně z přidané hodnoty. Pokud není ovlivněno nějakou mimořádnou okolností, mohlo by naznačovat letní zpomalení poptávky v české ekonomice. To by mohlo vyústit v rozšíření celoročního schodku rozpočtu o jednotky miliard Kč, míní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video