Kamiony pryč z Prahy. Magistrát jim kvůli dostavbě okruhu zakáže vjezd | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Kamiony pryč z Prahy. Magistrát jim kvůli dostavbě okruhu zakáže vjezd

Kamiony pryč z Prahy. Magistrát jim kvůli dostavbě okruhu zakáže vjezd
Nákladní doprava
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Praha do 14 dnů zakáže vjezd vozidel delších než 12 metrů na území města. Město tak reaguje na vyřazení dostavby části Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi, značené jako 511, ze seznamu projektů, které mají získat ve zrychleném řízení stanovisko EIA, které posuzuje vliv staveb na životní prostředí. Pražský okruh má odvést z centra tranzitní dopravu, v provozu je nyní asi polovina celého okruhu.

„Nerad bych, aby se debata o okruhu smrskla na zákaz, největší průšvih by byl, kdyby se nestavěl. Nicméně v současné době magistrát dopracovává seznam komunikací, kam nebudou smět kamiony vjíždět. Nechte nám osm devět dnů, než jej doděláme. Věcný záměr by měl jít do rady a následně připomínkového řízení,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ĆSSD).

Město bude posuzovat auta podle délky proto, že například při výstavbě domů firmy používají mixy s betonem. „Ty jsou kratší než 12 metrů, ale jsou těžší než 12 tun, takový zásah do fungování města udělat nemůžeme,“ řekl Dolínek.

Praha reaguje na krok vlády, kdy byla část okruhu číslo 511 vyřazena ze seznamu 11 prioritních staveb, které by měly získat posouzení EIA ve zrychleném řízení - nově by stačilo rozhodnutí vlády a ministerstva životního prostředí. Stavbu má nahradit některý z projektů v rámci železniční sítě. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) stavba ještě nemá územní rozhodnutí a její schvalování bude ještě složité, očekává se vstup různých spolků do projednávání. Proto má být stavba vyřazena.

Kamiony vozí v Česku dvacetkrát víc zboží než za socialismu

Dolínek ale s postupem nesouhlasí, mohl by prý způsobit odklad stavby o další tři až čtyři roky. „Stavba 511 je klíčovou dopravní stavbou. Pro stavbu jsme udělali vše, co můžeme, máme ji ve všech potřebných dokumentech, dokonce Praha vyhrála i soud, kdy podala část starostů žalobu na trasu okruhu,“ řekl Dolínek. Podporu stavbě memorandem vyjádřilo 16 pražských i mimopražských starostů, k nim se přidala Praha 11. „Nechápu, proč není ministerstvo více proaktivní a nesnaží se nám pomoci,“ řekl.

Komplikace prý způsobuje navíc i samo ministerstvo. K vydání stanoviska EIA a územního rozhodnutí prý chybí jediné - dopis z ministerstva. „Jak město mohlo vydat územní rozhodnutí, když ministerstvo neposlalo tento dopis?“ řekl Dolínek. Ten rovněž uvedl, že trpí obyvatelé například na Spořilově, kde se ukazuje, že zdravotní postižení místních obyvatel je vysoké.

„Všechny dálnice státního i mezistátního významu vedou do Prahy a ten tlak je obrovský,“ řekl Marek Zděradička z Institutu plánování a rozvoje (IPR). Problém je, že okruh v současnosti není nijak ucelený. „Úsek 511 by vytvořil ucelený celek,“ dodal.

Pražský okruh má mít po dokončení délku 83 kilometrů. V současné době je hotovo 41,3 kilometru. Zmíněný úsek 511 měří 12,5 kilometru. Nyní je hotov třeba úsek od D1 k D5 a několik kilometrů na východě u Černého Mostu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!