Kancléř Mynář ráno podal rozklad k NBÚ proti neudělení prověrky | E15.cz

Kancléř Mynář ráno podal rozklad k NBÚ proti neudělení prověrky

Kancléř Vratislav Mynář
Kancléř Vratislav Mynář
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Právní zástupci prezidentova kancléře Vratislava Mynáře ráno podali rozklad k Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) proti neudělení prověrky na stupeň přísně tajné. V rozkladu napadli špatné právní posouzení NBÚ, řekl Mynář. Záporné rozhodnutí Mynář obdržel v září a hned poté avizoval, že podá rozklad. Prezident Miloš Zeman uvedl, že Mynáře neodvolá, dokud nebude mít výsledek odvolání.

Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky dva a půl roku. Před požádáním o prověrku uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje. O prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později. Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známy, spekuluje se ale o tom, že by úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to v minulosti opakovaně odmítl.

Důvody? Pozemky, anonymní akcie, řízení v opilosti
Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známy. Podle dnešních informací České televize jsou důvody minimálně tři. Jde o nevyjasněné vlastnictví pozemků na Moravě, kde působil, bydlel a podnikal. Je mu také vytýkáno držení anonymních akcií v jedné z firem a také to, že neinformoval NBÚ o nehodě pod vlivem alkoholu před 30 lety.

Zeman uvedl, že Mynáře neodvolá před vyčerpáním všech odvolacích možností. Pokud NBÚ rozklad odmítne, může Mynář podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta už ale nemá odkladný účinek. Jedním z důvodů, proč prezident Mynáře dosud neodvolal, je prý vyjádření Bezpečnostní informační služby (BIS), která dala k udělení prověrky Mynářovi kladné stanovisko.

Na otázku, zda počká s případným odvoláním kancléře až na soudní rozhodnutí, prezident odpověděl, že „jestliže každý má nárok na odvolání, platí to i na kancléře, protože všichni si jsme rovni“. Zeman už dříve řekl, že pro Mynáře ve své kanceláři vždy najde nějaké místo, i když už nebude kancléřem. Podle médií by rozhodnutí soudu mohlo trvat poměrně dlouho, Mynář by tak ve své funkci mohl zůstat až do konce tohoto Zemanova volebního období.

Neodvolání Mynáře kritizovala řada politiků, včetně ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Ten se pozastavil nad tím, že je Zeman razantní při odvolávání šéfů ochranky a Hradní stráže kvůli vyvěšení rudých trenek nad Hradem, ohledně kancléře stále jasno není.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video