Kauza Bartáka a Smrže se přesouvá z Ostravy k pražskému soudu | E15.cz

Kauza Bartáka a Smrže se přesouvá z Ostravy k pražskému soudu

Kauza Bartáka a Smrže se přesouvá z Ostravy k pražskému soudu
Martin Barták
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK

Případ údajné korupce exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže bude místo Krajského soudu v Ostravě řešit Městský soud v Praze. Nejvyšší soud rozhodl o přesunu kauzy. Důvody spočívají v rychlosti a hospodárnosti řízení, většina svědků totiž bydlí v Praze.

Změnu navrhli soudci ostravského krajského soudu. Žaloba je hotová už od ledna, její projednávání však nejspíš hned tak nezačne. Po přesunu kauzy musí nastudovat spis nový soudce.

Barták se Smržem podle vyšetřování požadovali od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů, které firma měla při dodávce pro českou armádu. Barták chtěl údajně pět milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Smrž, který ale nebyl schopen své sliby splnit, podle vyšetřování požadoval nejprve 100 milionů korun, později slevil na 20 milionů.

Barták naopak z korupce obvinil Adamse, který v Bartákově kauze vystupuje jako svědek. Proces s Adamsem začal u brněnského městského soudu 6. června. Pokračuje v úterý.

Pokud by se prokázala vina Adamse, hrozí mu rok až pět let ve vězení. Barták je ohrožen trestní sazbou pět až 12 let vězení.

Rozporuplná svědectví

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!