Kauza Rath: soud nemohl jednat, exhejtman prý leží v nemocnici | E15.cz

Kauza Rath: soud nemohl jednat, exhejtman prý leží v nemocnici

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajský soud v Praze nemohl v úterý pokračovat v projednávání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) a dalších deseti lidí obžalovaných z korupce. Rath k soudu nepřišel, podle sdělení jeho advokáta Adama Černého je hospitalizován. Na programu byly výslechy soudních znalců a probírání listinných důkazů.

Podle předsedy trestního senátu Roberta Pacovského se Rath ze soudu omluvil v úterý krátce před osmou hodinou. Advokát Černý k tomu doplnil, že mu volal s tím, že je v nemocnici.

Bližší informace o jeho zdravotním stavu neměl k dispozici a během dne je bude zjišťovat soud. Pak se rozhodne, zda nebude hlavní líčení v tomto týdnu přerušeno. „Musíme prověřit okolnosti nepřítomnosti,“ řekl Pacovský. Minulý týden zemřel Rathův otec.

V úterý k soudu přišla bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (dříve Pancová), její manžel Petr Kott a podnikatelka Ivana Salačová, která v kauze vystupuje jako spolupracující obviněná.

Hlavní líčení začalo loni v srpnu a je zatím nařízené do října. Rath nedávno uvedl, že by mohlo do konce letošního roku skončit rozsudkem. Kvůli nemoci někoho z obžalovaných však byl soud již v minulosti přerušen a proces se tak může protáhnout.

Ovlivňování a úplatky

Státní zástupce v kauze viní 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek. Týkaly se údajně například opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici, kde Rath bydlí a v současnosti provozuje soukromou lékařskou ordinaci. Další zakázky byly prý ovlivněny při modernizaci nemocnic.

Bývalý středočeský hejtman Rath podle vyšetřovatelů o všem věděl a bral úplatky. Policie a žalobce svá tvrzení staví na odposleších a sledování. Rath i další obvinění to odmítají, nebo se k obžalobě nevyjádřili.

Tendry podle Ratha nebylo možné díky vícenásobné kontrole ovlivnit. Považuje se za oběť politiky. Hrozí mu až 12 let vězení. Policie ho zadržela v polovině května 2012, poté strávil zhruba rok a půl ve vazbě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video