Kauzu házení vajec na Zemana projedná soud, muži hrozí za výtržnictví dva roky vězení

Demonstrace proti Miloši Zemanoví 17.11.2014

Demonstrace proti Miloši Zemanoví 17.11.2014 Zdroj: ctk

Demonstrace proti Miloši Zemanoví 17.11.2014
Demonstrace proti Miloši Zemanoví 17.11.2014
Demonstrace proti Miloši Zemanoví 17.11.2014
Demonstrace proti Miloši Zemanovi 17. listopadu
Prezident Miloš Zeman (archivní foto)
8
Fotogalerie

Policie původně konstatovala, že vrhač vajec se dopustil maximálně přestupku proti občanskému soužití, za nějž lze uložit pokutu a případně zákaz pobytu. Žalobkyně vidí věc jinak.

Státní zástupkyně podala obžalobu na muže, který údajně házel před dvěma lety na Albertově vejce směrem k pódiu s prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Obžalovanému hrozí za výtržnictví až dva roky vězení.

Muže v říjnu navrhla obžalovat policie, státní zástupkyně mohla po prostudování spisu zvolit i jiný procesní postup - například postoupit věc do přestupkového řízení. Po podání obžaloby se bude věcí zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, který obžalovaného může uznat vinným trestním příkazem, nebo rovnou nařídit veřejné hlavní líčení.

 

Incident se stal 17. listopadu 2014 při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Prezidenta tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkaly náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Ze shromážděného davu létaly předměty včetně vajíček a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce, demonstranti volali například "Miloše do koše". Osobní strážci bránili hlavu státu rozevřenými deštníky, Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Hrad poté uvedl, že jedno z vajec zasáhlo do spánku německého prezidenta Joachima Gaucka. Podle jiných informací ale Gaucka trefila pouze skořápka a státník vzal záležitost s humorem. Akce se zúčastnili také prezidenti Slovenska, Polska a Maďarska.

Policie při shromáždění nikoho nezadržela, zjistila ale totožnost dvou mužů, kteří předměty údajně házeli. Původně konstatovala, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za něž lze uložit pokutu a případně i zákaz pobytu. Věc proto putovala k posouzení na radnici. Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem.

Magistrát však později nařídil Praze 2, aby incident jako přestupek posoudila. Policie pak začala na pokyn žalobce vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví a obvinila dva lidi. Letos v létě stíhání jednoho z nich zastavila. Po vyhodnocení důkazů totiž vyloučila, že tento obviněný házel předměty na účastníky shromáždění.