Kauzu opencard prověří poslanecká komise, prý si posvítí na policii a žalobce | E15.cz

Kauzu opencard prověří poslanecká komise, prý si posvítí na policii a žalobce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna dnes zřídila komisi, která má prověřit vyšetřování případu pražské karty opencard. V kauze bylo zatím nepravomocně odsouzeno několik bývalých magistrátních úředníků.

Autoři projektu z řad městských politiků v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem vystupovali v roli svědků. Stíhána je kvůli opencard většina členů pozdější městské rady včetně Bémova nástupce, nyní poslance Bohuslava Svobody a současného primátora Tomáše Hudečka.

„Nejde o to rozhodnout, kdo je vinen, ale zda policie a státní zástupci pracují správně, zda jsou schopni vyhodnotit důkazy,“ zdůvodnil vznik komise předkladatel návrhu Stanislav Huml. Zřízení parlamentní komise podpořila v diskusi také ministryně spravedlnosti Helena Válková a další poslanci. „Už vím velmi dobře, jak těžce se kontroluje činnost orgánů činných v trestním řízení,“ uvedla Válková.

I právnímu laikovi je podle ní jasné, že skuteční viníci stíháni nejsou. Rovněž podle Danila Korteho se ti, kteří kauzu zavinili, nyní pouze smějí. Proti komisi vystoupil exministr spravedlnosti Pavel Blažek. Poslanci to sice myslí dobře, komise ale podle něho bude politickým orgánem. Blažek varoval před selektivní spravedlností, když se má prověřovat postup státního zastupitelství jen v jednom trestním řízení, a ne ve všech.

Skepse mezi politiky

Skeptický byl předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc. Obává se mimo jiné toho, že komise by ve výsledku mohla zamezit možnosti potrestání skutečných viníků.

Iniciativu k založení komise podnítil příběh bývalého úředníka magistrátu Jiřího Chytila, který kauzu odkryl, měl být prý podle příslibu policie utajeným svědkem, ale nakonec byl obžalován. Soud pětici úředníků včetně Chytila uložil zatím nepravomocně podmíněné tresty od jednoho roku do tří let za zvýhodnění firmy Haguess, která zakázku získala. Obžaloba tvrdí, že městu způsobili škodu za 67 milionů korun.

Z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže policie stíhá devět pozdějších radních, kteří odsouhlasili dvě nové smlouvy s Haguess na podporu systému opencard. Rada měla podle vyšetřovatelů vypsat soutěž, město poškodila o 25 milionů korun.

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka či průkazka do knihovny. Kritizovaný projekt stál už asi 1,25 miliardy korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video