Klaus: Evropa je ve slepé uličce, jediná cesta je zpět | E15.cz

Klaus: Evropa je ve slepé uličce, jediná cesta je zpět

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: CTK

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus na Pražském hradě představil svou novou knihu „Evropská integrace bez iluzí“, v níž opět ostře kritizuje vývoj v Evropě. EU se podle něj ocitla ve slepé uličce. Při prezentaci publikace připustil, že Česko nemá jinou alternativu než být součástí hlavního evropského uskupení. Současné prohlubující se problémy ale dokazují chybné směřování integrace, proto je podle Klause místo jejího prohlubování jediným řešením návrat zpět k organizaci, v níž dominují národní státy.

„Já jsem iluze neměl nikdy, ale jde mi o to, aby iluze ztratila také většina občanů, kteří byli ideologií, které já říkám europeismus, celá desetiletí sváděni na scestí,“ řekl Klaus při dnešním křtu knihy v Míčovně Pražského hradu.

Klaus uvedl, že unie se nyní nachází v „mezistavu“, z něhož může zamířit jen k hlubší fiskální a politické unii, nebo se zásadně proměnit a „odbourat“ vývoj posledních desítek let. Představa, že návrat k volnější spolupráci nezávislých národních států v rámci evropského společenství není možný, je podle Klause mylná.

„Moje kniha je o chybném procesu v Evropě vedoucím do slepé uličky. Často se říká, že jde o historický proces, ze kterého není úniku. Je i jiná cesta než stále vpřed,“ řekl Klaus a dodal, že ze zmiňované slepé uličky vede jediná cesta – cesta zpět.

Prezident se v knize věnuje i aktuálním problémům v eurozóně a situaci v Řecku. Tvrdí ale, že ekonomické těžkosti zemí EU jsou jen špičkou ledovce a obvyklá kritika EU je pouze povrchní. Podstatou problémů v unii je podle něj chybný politický projekt dosavadní evropské integrace.

„Kniha je aktuální, nikoli však aktualistická, dá-li se tento termín použít. Úvahy v knize nezmění žádný další summit, změna ratingového hodnocení té které země nebo další schůzka Sarkozy-Merkelová,“ poznamenal Klaus.

Václav Klaus Autor: CTK

Klaus dodal, že současné problémy Evropy nejsou jen ekonomické. „To hlavní, co se s ní děje, je to, že je násilně unifikována, centralizována, harmonizována, postátňována a odnárodňována a že je ideově zglajchšaltovávána postmodernistickou ideologií kulturního relativismu a aprioristického nároku na všechno či skoro všechno od státu, respektive neznámo od koho.“

Křtu se zůčastnil arcibiskup Duka, Ladislav Bátora i exposlanec ODS Doktor

Na prezentace knihy dorazili mimo jiné pražský arcibiskup Dominik Duka, někdejší poslanec ODS Michal Doktor či předseda iniciativy D.O.S.T. a bývalý úředník ministerstva školství Ladislav Bátora.

Duka na Hradě potvrdil, že s mnoha myšlenkami prezidenta Klause souhlasí. Podle něj se částečně překrývají i s názory současného papeže. „Domnívám se, že podobný hlas v Evropě je důležitý. A to i z hlediska církevního, protože tyto myšlenky najdeme i v řeči současného papeže, ještě jako kardinála Ratzingera v roce 2004, kdy z jeho úst zazněla určitá kritika EU. Ne z hlediska fiskálního a monetárního, ale z hlediska ideového,“ řekl po křtu Duka.

Církev se podle něj nevyhraňuje proti unii jako takové, ale proti určitým tendencím, které unie v poslední době představuje.“EU ztratila antropologii člověka, kterou hlásali otcové Evropy. Člověk se pak stává občanem jakéhosi uskupení a jsme svědky toho, že fakticky velká část zájmů EU je téměř zájem ekonomický,“ dodal arcibiskup.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video