Klaus má strach. Tentokrát z homosexualismu | E15.cz

Klaus má strach. Tentokrát z homosexualismu

Prezident republiky Václav Klaus
Prezident republiky Václav Klaus
• 
ZDROJ: Sedmicka

jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus rozšířil svůj seznam podle něj škodlivých "-ismů" - tentokrát jako nebezpečí pro současnou společnost označil "homosexualismus". Uvedl to v prohlášení, kterým se zastal výroků svého vicekancléře Petra Hájka k chystanému průvodu homosexuálů v Praze. Karneval prý není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se Klaus velmi obává. Prezident tak odmítl požadavky zaznívající z ČSSD a VV, aby se od Hájka distancoval.

„Prague Pride není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se - stejně jako řady dalších módních „ismů“ - velmi obávám,“ řekl Klaus.

Hájkovo vyjádření vysvětluje tak, že Hájek neprotestuje proti akci, ale kvůli tomu, že dostává tak vysokou záštitu pražského primátora. „Tolerovat je jedna věc, dávat veřejnou podporu jménem významné instituce, je věc úplně jiná,“ doplnil Klaus.

Podle Hájka je chystaný karneval homosexuálů nátlaková akce a politická demonstrace pokřiveného hodnotového světa. Hájek také homosexuály označil za „deviantní spoluobčany“. Pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) vyčetl, že akci dal záštitu a předsedu pražské ODS Borise Šťastného zkritizoval za to, že Svobodův postoj podpořil. Opoziční ČSSD i vládní VV pak Hájkovo výroky označily za nepřijatelné a vyzvaly Klause, aby se od nich distancoval.

Deviace a tolerance "odsud posud"

Proti tomu se Klaus ohradil. „Rezolutně odmítám výrok stínové ministryně pro lidská práva za ČSSD Michaely Marksové-Tominové, že Petr Hájek vědomě podněcuje nenávist vůči menšině obyvatel v naší zemi. „Tolerovat je jedna věc, dávat veřejnou podporu jménem významné instituce je věc úplně jiná,“ tvrdí Klaus. „Jakkoli to nebyly výroky moje, a já bych asi volil některá slova jinak. Ani já však nad touto akcí žádnou 'hrdost' necítím,“ uvedl.

Odmítl také účastnit se slovíčkaření o tom, je-li odchylka od normálu („že je to odchylka, to snad ani paní Tominová nemůže popírat,“ píše Klaus) výjimečností, zvláštností, anomálií, vybočením z normy, deviací. „Jestli někoho popuzuje slovo deviace, já ho mám za hodnotově neutrální slovo. V každém případě je homosexualita něco výrazně menšinového a jako taková si zasluhuje naši ochranu, nikoli nutně apoteózu,“ argumetuje Klaus.

Současně připomněl i svoji nedávnou přednášku v australském Melbourne, kde vystoupil se svým projevem o ohroženích svobody ve 21. století. V něm zazněla výzva: „Respektujme homosexualitu, nikoli homosexualismus.“ „Za tímto svým tvrzením si stojím, aniž bych tušil, že ho budu tak brzy obhajovat,“ dodal Klaus.

Svoboda: Klausovo dělení lidí se mi příčí

Primátor Svoboda ale nad Klausovým a Hájkovým postojem kroutí hlavou. „Homosexuálové mezi námi žijí a nemá cenu předstírat, že tomu tak není. Navíc z duše se mi příčí dělení lidí dle jejich barvy kůže, náboženské či sexuální orientace. Takovéto dělení se v době minulé ukázalo jako více než zhoubné,“ řekl ČTK Svoboda. Akci podpořilo ve společném prohlášení dnes i 13 zahraničních ambasád, mezi nimi například americká, britská či německá.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) ČTK dnes řekl, že jeho záštita nad festivalem není projev zvýhodňování, ale tolerance. Neudělil by ji prý pouze v případě, že by šlo o akci s radikálními názory. Hájkovy názory Lomecký odmítl. „Jedná se o názory klaustrofobní a jejich špičkou ledovce je (norský terorista Anders Behring) Breivik. Je to názor, který spěje k netolerantnosti,“ uvedl.

Průvodem homosexuálů vyvrcholí v Praze 13. srpna pětidenní Festival tolerance, nad nímž převzali záštitu primátor i starosta Prahy 1. Karnevalový pochod gayů, lesbických žen, transsexuálů a příslušníků dalších menšin s názvem Prague Pride se v hlavním městě koná poprvé. Podobných tradičních akcí ve Vídni a dalších zahraničních metropolích se účastní desítky tisíc lidí.

Autor: jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.