Kleslová končí i jako starostka Prahy 10, ANO odchází z rady | E15.cz

Kleslová končí i jako starostka Prahy 10, ANO odchází z rady

Radmila Kleslová z ANO
Radmila Kleslová z ANO
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalá místopředsedkyně ANO Radmila Kleslová odchází z funkce starostky Prahy 10. Spolu s ní radu opouštějí další tři členové ANO. Podle ní je koalice nefunkční. Koalici v Praze 10 tvoří ANO, ČSSD, Strana zelených, Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší desítku.

Dříve velmi vlivná Kleslová loni postupně skončila na postu místopředsedkyně ANO a v čele pražské buňky ANO. Kvůli informacím v médiích rozvázala smlouvu s polostátní firmou ČEZ a rezignovala na placené funkce ve dvou pražských firmách.

Předseda hnutí Andrej Babiš a šéf pražského ANO Martin Stropnický shodně napsali, že o rezignaci nevědí. „Neznám detaily ani důvody. Ale něco v tom smyslu se už dříve proslýchalo,“ uvedl bez dalšího komentáře Stropnický. Podle dostupných informací ale situaci kolem Kleslové v úterý večer probíralo krajské předsednictvo ANO, kterého se Stropnický osobně účastnil.

Za pád menšinové koalice v Praze 10 nesou podle Kleslové vinu zelení. „Zastupitelský klub hnutí ANO 2011 při zastupitelstvu Prahy 10 se jednohlasně usnesl odejít z vedení radnice. Důvodem je opakované porušování koaliční smlouvy zastupitelským klubem Strany zelených,“ uvedla starostka. Koalici v Praze 10 tvoří ANO, ČSSD, Strana zelených (bez Jany Komrskové), Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší desítku. Ve čtyřicetičlenném zastupitelstvu má koalice 18 hlasů, dalších pět s podporou ODS a KSČM.

Koalice šla do rizika

„Byli jsme si vědomi rizika menšinové koalice, kde i jediný hlas významně ovlivňuje úspěch jednání, věřili jsme však, že ostatní koaliční partneři tuto smlouvu budou dodržovat,“ řekla Kleslová. Podle ní ale zelení nebyli schopni naplňování smlouvy garantovat kvůli chybějícímu hlasu Komrskové, která zastupitelský klub opustila.

Radní Ivana Cabrnochová (SZ) odmítá, že by zelení koaliční smlouvu porušovali. Podle ní za odchodem starostky stojí krajské předsednictvo ANO. „Zřejmě je si vědomo nepříliš lichotivého obrazu paní Kleslové, a proto s ohledem na nadcházející krajské a senátní volby 'byla odejita' i z funkce starostky,“ sdělila . Podle koalice Vlasta a TOP 09 je radniční koalice už delší dobu nefunkční a neřeší problémy, které Praha 10 má. „I po odchodu čtyř radních rada zůstává usnášeníschopná, avšak zcela neakceschopná,“ řekl zastupitel TOP 09 Radek Lojda.

„Rozhodnutí o případné rezignaci na funkce starosty či radních není v kompetenci krajského předsednictva. Rozhodnutí o vypovězení koaliční smlouvy a následnou rezignaci učinila oblastní organizace hnutí ANO v Praze 10,“ uvedla Kleslová.

Opoziční zastupitelka Renata Chmelová (Koalice Vlasta) řekla, že dopisem vyzvala ostatní zastupitele, aby na čtvrtečním zasedání zastupitelstva podpořili návrh na odvolání starostky. Opozice trvale koalici kritizuje mimo jiné kvůli problémům v IT nebo údajně neprůhlednému hospodaření městské firmy Praha 10 - majetková.

Radu kromě Kleslové opouští místostarosta Petr David a radní Pavel Plesník a Jaroslav Štěpánek (všichni ANO). Aby zatím rada zůstala funkční, zůstává v ní za ANO Dagmar Lešenarová. ANO má v zastupitelstvu Prahy 10 devět hlasů, po osmi TOP 09 a koalice Vlasta. Kromě nich je v zastupitelstvu také pět sociálních demokratů, tři zastupitelé z ODS a tři ze Strany zelených. Po dvou dalších má hnutí Nezávislí pro Prahu 10 a KSČM.

Kleslová opustila většinu funkcí získaných po úspěchu hnutí ANO
Vizitka starostky Prahy 10 Radmily Kleslové (52; ANO), která dnes oznámila, že ve funkci končí:
Datum a místo narození: 25. srpna 1963 ve Vysokém Mýtě

Vzdělání: vystudovala práva na někdejší Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita), v roce 1988 získala titul JUDr. na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze

Kariéra: před rokem 1989 pracovala v podniku zahraničního obchodu Centrotex a poté na ředitelství podniku Zelenina Praha; v letech 1988 až 1992 byla zaměstnána na federálním ministerstvu vnitra; později působila jako advokátka (1993 až 2010) a lobbistka, v minulosti mimo jiné zasedala ve statutárních orgánech podniků Vítkovice Steel, Unipetrol Trade, Benzina, Pražská teplárenská Holding, Kostelecké uzeniny, IDS Praha, byla i viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory a členkou správní rady VZP; pracovala také jako asistentka poslance ČSSD Stanislava Křečka a byla společnicí ZORA GROUPE, spol. s r.o., v roce 2010 byla zvolena zástupkyní starosty Prahy 10, po volbách v roce 2014 se stala starostkou Prahy 10.

Členství a funkce v politických stranách: členka hnutí ANO (od 2014), od února 2014 do loňského října byla předsedkyní krajské organizace ANO v Praze, od loňského února do září byla také místopředsedkyní celého hnutí; v letech 1993 až 2014 byla členkou ČSSD, mj. byla místopředsedkyní její pražské organizace a řadu let členkou ÚVV strany.

Rodina: vdova, má jednu dceru
Ostatní:

Média ji označovala za pravou ruku předsedy ANO Andreje Babiše.

Podle médií byla do listopadu 1989 příslušnicí komunistické rozvědky.Kleslová jakoukoli spolupráci odmítá.

V květnu 2011 přestála hlasování zastupitelstva Prahy 10 o svém odvolání z funkce místostarostky. Z nejužšího vedení Prahy 10 ji navrhl vyloučit zastupitel TOP 09 Martin Uhlíř kvůli tomu, že byla před rokem 1989 příslušnicí komunistické rozvědky. Kleslová podle týdeníku Euro hájila svou minulost tím, že pro komunistickou rozvědku nikdy nepracovala, podle svých slov byla pouze touto službou, aniž o tom věděla, vytipována, když se ucházela o místo na ministerstvu zahraničních věcí. Podle týdeníku byla ale Kleslová pod dívčím jménem Bartheldyová podporučicí rozvědky, jako referentce zvláštní činné zálohy měla krycí jméno Lia. Bartheldyová byla zařazena do odboru, který přímo spadal pod zástupce náčelníka pro nelegální rozvědku a měl na starost výběr, výchovu a řízení nových kádrů pro špionážní práci, napsalo Euro.

V roce 2003 neúspěšně kandidovala na funkci místopředsedkyně ČSSD.

Podle tisku již na přelomu let 2013 a 2014 vyhledávala pro ANO vhodné lidi na kandidátky pro komunální volby, stále přitom byla členkou ČSSD.

Na jaře 2014 se dostala do sporu s bývalým pražským primátorem Janem Kaslem, který měl být lídrem a kandidátem na primátora ANO v Praze. Kasl, který ale nakonec za hnutí ANO nekandidoval, se prý dohodl se šéfem hnutí Andrejem Babišem, že Kleslová na kandidátce nebude.

Kleslová se loni vzdala funkce místopředsedkyně hnutí ANO v souvislosti se smlouvou s ČEZ, kterou kritizoval i Babiš. Dozorčí rada ČEZ potvrdila, že společnosti Kleslové platila 100 tisíc korun měsíčně. Závažné pochybení ale rada při prověrce plateb nenašla. Kleslová se s ČEZ dohodla o ukončení smlouvy ke 30. září. Média již dříve informovala o tom, že advokátní kancelář Kleslové inkasovala peníze za poradenské služby od státních firem. Pracovala například od konce roku 2013 do dubna 2014 za 95 tisíc korun měsíčně pro Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), České dráhy ji od roku 2011 do července 2015 platily 40 tisíc korun měsíčně.

Loni v říjnu oznámila, že odchází z představenstva společnosti Pražská teplárenská a dozorčí rady Pražské energetiky, kde byla předsedkyní. Podle informací, které zveřejnili Piráti, platily Pražská energetika a Pražská teplárenská, vlastněné hlavním městem, Kleslové 360.000 korun měsíčně. Kleslová tyto zprávy popřela a řekla, že od obou firem měsíčně inkasuje 97 tisíc korun.

Kleslová loni v říjnu oznámila, že rezignuje na funkci předsedkyně pražského ANO, protože nechce dál čelit dehonestující a štvavé kampani, která ji účelově poškozuje. Babiš později uvedl, že ji o odchod požádal.

Po zvolení nového vedení Prahy v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) byla podle některých spekulací vztahy mezi Krnáčovou a Kleslovou jednou z příčin napětí v pražské ANO.
Hnutí ANO již přišlo o tři primátory, v řadě koalic řeší spory
Výběr informací o sporech v koalicích některých velkých měst, kde po předloňských komunálních volbách v radě působili či působí zástupci hnutí ANO (bývalá místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová odchází z funkce starostky Prahy 10):
Brno

Koalici hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených, která po volbách nahradila dlouholeté spojenectví sociálních a občanských demokratů, hrozil rozpad kvůli problémům uvnitř hnutí ANO. To chtělo odvolat z pozice radního svého člena Tomáše Kratochvíla, což byl problém například pro koaliční lidovce, kteří tvrdili, že by tímto krokem porušili ustanovení koaliční smlouvy. Kratochvíl původně odmítal sám odstoupit a koalice, v níž jsou ještě ještě zelení a Žít Brno, byla ohrožena. Kratochvíl loni na podzim rezignoval a situace v Brně se uklidnila.

České Budějovice

Koalici v jihočeském krajském městě utvořily po volbách ANO, hnutí Občané pro Budějovice (OPB), KDU-ČSL a TOP 09, primátorem byl zvolen Jiří Svoboda (ANO). Loni v červnu ale původní koalice padla, když už předtím opustili hnutí ANO tři zastupitelé, jeden zastupitel zase vystoupil z klubu TOP 09 a s opozicí hlasoval i člen KDU-ČSL. Po zhruba tříměsíčním vyjednávání vznikla v září koalice nová, tvořená ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS, primátorem byl opět zvolen Svoboda.

Frýdek-Místek

Povolební koalice ve Frýdku-Místku vydržela jen necelé tři měsíce. Volby ve městě vyhrálo ANO, které se nejprve domluvilo na spolupráci s lidovci a uskupením Naše město F-M, nakonec ale podepsalo koaliční dohodu s ČSSD. Primátorem byl zvolen Radim Vrbata (ANO). V polovině loňského ledna ale ČSSD vypověděla ANO smlouvu a o dva týdny později už byla domluvena ve Frýdku-Místku koalice nová, ve které ČSSD doplnili lidovci a hnutí Naše Město F-M. Primátorem se stal Michal Pobucký (ČSSD).

Karlovy Vary

Hnutí ANO se stalo v lázeňském městě součástí koalice v čele s Karlovarskou občanskou alternativou (KOA), v níž bylo ještě hnutí Karlovaráci. Loni v dubnu po vyloučení radní Ivany Hejnové z hnutí ANO ale vypukly spory, když Karlovaráci nechtěli radní odvolat, a koalice se následně rozpadla. KOA i ANO zůstaly součástí nové koalice, ustavené na začátku května, kterou tvoří ještě sociální demokraté a lidovci. Primátorem zůstal Petr Kulhánek (KOA).

Most

Loni počátkem září se rozpadla koalice na mosteckém magistrátu, ve které jasně nejsilnější hnutí Severočeši Most doplňovalo ANO a komunisté. Už koncem září se měnilo složení rady města, které nadále vede Jan Paparega (Severočeši). K pěti radním Severočechů Most přibyli dva zástupci ODS, dva sociální demokraté, ještě jeden Severočech a nezařazená Vendulka Balášová, která ve volbách vedla kandidátku ANO.

Opava

Hnutí ANO v Opavě vyhrálo komunální volby a stalo se nejsilnějším členem koalice, kterou utvořily ještě Změna pro Opavu, ODS, KDU-ČSL a SNK Starostové a občané Opavy. Primátorem se stal Martin Víteček z ANO. Loni v létě ale propukly uvnitř koalice spory, které vyvrcholily při zářijovém zastupitelstvu odvoláním radní Simony Horákové (ANO) a snahou o odvolání několika dalších členů rady. Hnutí ANO se v Opavě rozštěpilo, rozpadla se tak i koalice ovládající radnici. V listopadu předsednictvo hnutí ANO zrušilo místní organizaci v Opavě, čímž skončilo členství všem jejím dosavadním členům včetně Vítečka. V prosinci byl primátorem zvolen Radim Křupala z ČSSD. Sociální demokraté, kteří byli dosud v opozici, vytvořili koalici se skupinou zastupitelů kolem Vítečka, zástupci KDU-ČSL a Změny pro Opavu.

Ostrava

V Ostravě se loni v listopadu rozpadla původní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL, když byli na návrh primátora Tomáše Macury (ANO) odvoláni všichni náměstci a radní za sociální demokracii. Sociální demokraty po rozpadu koalice nově nahradilo hnutí Ostravak a ODS. Macura v čele města zůstal.

Praha

Komunální volby v hlavním městě vyhrálo ANO, které se na utvoření rady dohodlo s Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) a ČSSD. Primátorkou byla zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Fungování pražské koalici ale od počátku provázely spory, které vyvrcholily koncem října, když zastupitelé překvapivě odvolali čtyři radní včetně náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ). Od té doby vládne Praze sedmičlenná rada a jednotlivé strany vyjednávají o podobě nové koalice. Včera TOP 09 oznámila, že v Praze směřuje k menšinové vládě s podporou ODS a nezávislých. Primátorka Krnáčová tak zřejmě skončí a ANO se ocitne v opozici.

Praha 10

Bývalá místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová dnes oznámila, že odchází z funkce starostky Prahy 10. Podle ní je koalice nefunkční. Spolu s ní radu opouštějí další tři členové ANO. Aby zatím rada zůstala funkční, zůstává v ní za ANO Dagmar Lešenarová. Koalici v Praze 10 tvoří ANO, ČSSD, Strana zelených (bez Jany Komrskové), Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší desítku.

Ústí nad Labem

Po volbách se na spolupráci dohodla hnutí ANO a PRO!Ústí, která disponovala hlasy 20 zastupitelů z 37. Primátorem Ústí nad Labem byl pak jasně zvolen Josef Zikmund z ANO. Loni v červnu ale dosavadní magistrátní koalice skončila, když část hnutí ANO na zastupitelstvu odvolala celou radu a dohodla se na spolupráci s Ústeckým fórem občanů (UFO). Primátorkou se stala Věra Nechybová, původně zvolená za ANO. Předsednictvo hnutí ANO poté zrušilo oblastní organizaci v Ústí nad Labem a zástupce nového vedení vyzvalo ke složení mandátů.

Kleslová skončila ve funkci místopředsedkyně ANO, prý kvůli Wagenknechtovi

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video