Koalici v Ostravě doplní ODS, nahradí hnutí Ostravak | E15.cz

Koalici v Ostravě doplní ODS, nahradí hnutí Ostravak

V Ostravě vznikne staronová koalice. Tomáš Macura z ANO zůstane primátorem.
V Ostravě vznikne staronová koalice. Tomáš Macura z ANO zůstane primátorem.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dohodnutá trojkoalice mezi vítězným hnutím ANO, Piráty a lidovci se v Ostravě zřejmě rozšíří také o ODS. Ještě se bude jednat o podmínkách spolupráce. Uvedl to po dnešním jednání klubu zastupitelů za ANO primátor Tomáš Macura (ANO).

"Klub ANO dnes rozhodl, že námi v tuto chvíli preferovanou variantou je rozšíření současné městské trojkoalice o ODS a pověřil mě dojednáním podmínek takové koaliční spolupráce. Ty pak budou předmětem schvalování orgánů jednotlivých politických subjektů zastoupených v nově rozšířené koalici," uvedl Macura.

V krajské metropoli se bezprostředně po volbách rýsovalo pokračování nynější koalice mezi ANO, hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Uskupení se dohodla na koaliční spolupráci i obsazení resortů a začalo se pracovat na koaliční smlouvě. Koncem října ale hnutí ANO podepsalo koaliční smlouvu s lidovci a Piráty, kteří nahradili ODS a hnutí Ostravak.

Primátor to tehdy zdůvodnil tím, že se uskupení nebyla schopna dohodnout na detailech spolupráce a řešení na magistrátu se začalo spojovat s uspořádáním na centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Právě tam se hnutí Ostravak a ANO nedokázali dohodnout na podobě spolupráce. Už při změně partnera Macura ale naznačil, že by se koalice na městě mohla ještě rozšířit.

Bezprostředně po výměně za Piráty ODS a Ostravak deklarovali, že budou vystupovat jako uskupení a do koalice případně vstoupí jen společně. V sobotu ale ODS oznámila, že se dohodla s hnutím ANO a Piráty na spolupráci v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a bylo jasné, že dohoda mezi ODS a Ostravakem pozbyla platnosti. Hnutí ANO tak mohlo zůstat v trojkoalici nebo si vybrat mezi ODS a Ostravakem, klub se přiklonil ke spolupráci s ODS.

"Jak to hodnotím? Asi jsme nepoučitelní. Bohužel během boje o obvod jsme si poškodili vztahy na městě," řekl ČTK lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák, který připomněl, že obdobně se situace vyvíjela i po volbách před čtyřmi lety.

Koalice včetně ODS by měla mít převahu 35 hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. V opozici tak skončí druhé hnutí Ostravak, KSČM, ČSSD a SPD. Ustavující zasedání zastupitelstva se koná už ve středu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video