Kolín musí Pekárkovi zaplatit 336 tisíc, rozhodl soud | E15.cz

Kolín musí Pekárkovi zaplatit 336 tisíc, rozhodl soud

Roman Pekárek
Roman Pekárek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalému poslanci a někdejšímu místostarostovi města Romanu Pekárkovi (dříve ODS) musí kolín zaplatit 336 tisíc korun za náklady soudního řízení, které se týkalo Pekárkovy úplatkářské aféry. Rozhodl o tom odvolací soud, který původní částku snížil o 200 tisíc korun. Právník Kolína Tomáš Kasal městu doporučí, aby podalo dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Jde samozřejmě o výraznou úsporu, nicméně i tak nejsme spokojeni. Naším návrhem bylo, aby žalovanému nebyla přiznána žádná náhrada škody, protože byť byl u soudu formálně úspěšný žalovaný, byl to právě on, kdo spor vyvolal,“ řekl listu Dnes Kasal.

Pekárek si nyní za korupci spojenou s prodejem městského pozemku odpykává pětiletý trest. Před šesti lety nabídl brněnskému podnikateli, že mu zařídí prodej 92 144 metrů čtverečních městských pozemků v průmyslové zóně Kolín-Šťáralka za 15 milionů korun. Tržní cena stanovená znalcem byla nejméně 41 milionů korun.

Pekárkovi se podle rozsudku podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Radnice proto v žalobě tvrdila, že má nárok na uhrazení škody, která činí rozdíl mezi skutečnou a „korupční“ cenou, za níž byl pozemek prodán.

Neplatná smlouva

Soud v březnu označil smlouvu o prodeji pozemků za neplatnou mimo jiné proto, že město záměr prodat tento pozemek řádně nezveřejnilo. Podle verdiktu tedy pozemek stále patří městu a Kolín nemá nárok na odškodné. Soud naopak rozhodl, že musí zaplatit náklady soudního řízení. Ty měly původně činit 536 tisíc korun.

Město bude nyní po společnosti Coss žádat dobrovolné navrácení parcely, případně bude muset podat žalobu, která povede k určení vlastnického práva.

Jana Havligerová: Lex Pekárek a právní stát

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video