Kongres ODS má ohlásit konec krize, do čela se chce postavit jen Fiala | E15.cz

Kongres ODS má ohlásit konec krize, do čela se chce postavit jen Fiala

Předseda ODS Petr Fiala
Předseda ODS Petr Fiala
• 
ZDROJ: ctk

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pravicové straně se vrací sebevědomí. Překonání krize má potvrdit volební kongres, na kterém se delegáti sejdou koncem týdne v Ostravě. Občanští demokraté si po dvou letech zvolí nové vedení. Kandidát na předsedu strany je na kongresu jediný – ten nynější, Petr Fiala. Delegáti se podle něj budou scházet s vědomím, že strana je z nejhoršího venku a znovu posiluje. „ODS má krizi za sebou a postupně se vrací do pozice nejsilnější pravicové strany,“ uvedl Fiala.

Průzkumy veřejného mínění mu dávají za pravdu. Podle většiny anket mírně klesá podpora TOP 09 a mírně roste podpora občanských demokratů. Momentálně průzkumy přisuzují ODS podporu 8,5 procenta voličů, nejpříznivější prognózy jí přisuzují dokonce deset procent hlasů.

I když je Fiala plný optimismu, uvědomuje si, že do kdysi dvouciferných volebních výsledků má strana ještě daleko. O tom, jak se k nim znovu dopracovat, by se občanští demokraté měli bavit právě na kongresu. Uvědomují si, že v situaci, kdy vládním partajím nahrává ekonomický růst, to nebude snadné.

Základ strategie je tak dán: Soustavná kritika vládních kroků, zejména nejrůznějších nových regulací tak, jak ji ve sněmovně i jinde prezentuje Fiala. Plus varování před návratem socialismu, neboť levice vládne prakticky všude – na Hradě, v obou komorách parlamentu i v krajích. Hlavní heslo zní Rozbal to, což má označovat program pro ty, kteří se nebojí jít vlastní cestou a chtějí se sami rozhodovat.

Zatímco Fiala nebude mít na volebním sněmu soupeře, o post místopředsedů se hlásí více lidí. Nominace na prvního místopředsedu posbírali europoslanec Jan Zahradil, Martin Kupka, nyní místopředseda, a senátor Miloš Vystrčil, rovněž místopředseda. Poslední dva popřípadě budou obhajovat nynější posty. Spolu s Martinem Novotným či Adolfem Beznoskou mají nominace i na řadového místopředsedu.

Kandidaturu do čela ODS zvažují například i pražská politička Alexandra Udženija či poslanec Marek Benda. Současný předseda tipuje, že tým jeho nejbližších spolupracovníků se příliš nezmění. Osobně by v nejužším vedení strany rád viděl alespoň jednu ženu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video