Kraje raději zaplatí za chyby 378 milionů, jinak by přišly o miliardy | E15.cz

Kraje raději zaplatí za chyby 378 milionů, jinak by přišly o miliardy

Peníze
Peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Share on Facebook Messenger
Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj zaplatí celkem 378 milionů korun, které požaduje ministerstvo financí jako korekce za vyšší chybovost projektů financovaných z Regionálního operačního programu (ROP) Severovýchod. Novinářům to dnes řekl předseda regionální rady Martin Půta.

Kraje chtějí požádat ministersvo financí o půjčku. Kromě Výboru Regionální rady ROP musí úhradu korekce schválit i zastupitelé všech tří krajů, zastupitelstva budou jednat v druhé polovině června.

„Regionální Radě Severovýchod nezbývá nic jiného, než se dohodnout s ministerstvem financí a vyměřenou částku zaplatit. Pak bude možné z Evropské unie dočerpat zbývajících šest miliard korun, které má ROP Severovýchod ve strukturálních fondech rezervované,“ uvedl Půta.

Podle ministerstva by se o korekci měly podělit všechny tři kraje, každý z nich by měl zaplatit 126 milionů korun, regiony chtějí využít nabídku ministerstva na návratnou finanční výpomoc splatnou do roku 2020. Regionální rada Severovýchod již požádala MF o vyjádření, zda o půjčku může požádat rada a ne jednotlivé kraje.

ROP Severovýchod byl vytvořený pro programovací období 2007 až 2013, fakticky dosud program proplatil 12 miliard korun. Pozastavení financování nenarušilo čerpání dotací. „Projekty jsou zatím předfinancované ze státního rozpočtu.

Problém by nastal až tehdy, pokud bychom se s ministerstvem nedohodli do konce tohoto ruku,“ řekl pověřený ředitel Úřadu Regionální rady Zdeněk Vašák.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.