Krize kvůli Klausové? Schwarzenbergovi vadí, že ho Zeman s Nečasem chtějí obejít | E15.cz

Krize kvůli Klausové? Schwarzenbergovi vadí, že ho Zeman s Nečasem chtějí obejít

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
• 
ZDROJ: ctk

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman chce hledat shodu o budoucích velvyslancích s premiérem Petrem Nečasem, pokud ohledně obsazení míst diplomatů budou pokračovat Zemanovy spory s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Zeman to řekl při návštěvě Vídně, kde Česko v současné době nemá velvyslance. Kvůli sporu o vyslání Livie Klausové na Slovensko je v současnosti zablokované i jmenování desítky dalších ambasadorů. Schwarzenberg reagoval, že pokud ho Nečas se Zemanem obejdou, bude to konec vlády.

„Věřím, že tyto spory budou brzo ukončeny. Ústava České republiky naprosto jasně říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Jsou zde dvě varianty - buď se dohodnu s ministrem zahraničí, nebo se dohodnu s panem premiérem,“ řekl Zeman.

Schwarzenberg ale míní, že se ho Nečas nebude pokoušet z jednání vyšachovat. Schwarzenberg řekl, že by to znamenalo konec koaliční vlády. „Pan premiér si musí uvědomit, že by to byl jeho poslední akt coby premiéra. A neodešel bych jen já - to by nikomu nevadilo - ale celá strana by odešla z koalice i z vlády,“ řekl Právu Schwarzenberg.

Na spor mezi prezidentem Zemanem a ministrem zahraničí Schwarzenbergem (TOP 09) o velvyslance ostře zareagoval i premiér Nečas. Ten zdůraznil, že jejich konflikt je dětinský a poškozuje ČR. Ministrovu hrozbu odchodem TOP 09 z koalice pokládá předseda vlády za trapnou. „Silácké hrozby ministra Schwarzenberga považuji za trapné,“ napsal v reakci Nečas. Schwarzenberg poté svá slova mírnil, když řekl, že ničím nehrozil, ale mluvil jen o důsledcích.

Bez velvyslanců

Konflikt mezi Zemanem a Schwarzenbergem propukl kvůli případnému jmenování bývalé první dámy Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku, což si přeje hlava státu. Schwarzenberg zase dlouhodobě prosazuje názor, že velvyslancem by měli být zkušení kariérní diplomaté. Klausová, která se narodila v Bratislavě, v letošní kampani před přímou volbou prezidenta podpořila Zemana, jehož soupeřem byl ve druhém kole hlasování Schwarzenberg. Zeman podle šéfa diplomacie nyní zablokoval již dohodnutá další jmenování velvyslanců.

Česká republika v současnosti nemá v Rakousku velvyslance. Zastupitelský úřad ve Vídni vede ve funkci chargé d'affaires Ivana Červenková.

„Přál bych si, aby vzhledem k významu Rakouska pro Českou republiku byl v Rakousku velvyslanec, který by byl výraznou osobností,“ řekl Zeman, aniž uvedl případné kandidáty. Očekává ovšem, že velvyslanec „by měl splňovat tak elementární podmínky, jako například mít dokončeno vysokoškolské vzdělání a mluvit německy“. To podle Zemana u některých velvyslanců nebyla „tak samozřejmá podmínka, jak by se mohlo zdát“.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.