Kšeft a tunel. Hejtman Novák podal na Babiše žalobu za slova o zóně | e15.cz

Kšeft a tunel. Hejtman Novák podal na Babiše žalobu za slova o zóně

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) tvrdí, že lživé výroky ministra financí Andreje Babiše (ANO) dostaly pod velký tlak jak jeho, tak i jeho rodinu. Na vicepremiéra proto podal žalobu, kterou začal projednávat soud. Babiš loni v televizní debatě o přípravě průmyslové zóny v Karviné mimo jiné řekl, že je to Novákův "kšeft" a "tunel", politika také přirovnal k hejtmanovi Davidu Rathovi souzenému za korupci.

V žalobě na ochranu osobnosti se Novák domáhá omluvy a 200 tisíc korun. K jednání u Okresního soudu Praha-západ přišel osobně, Babiš se nedostavil.

„Celý život žiji v Ostravě. Je to drsný kraj, kde padají drsnější slova. Na druhou stranu osočovat někoho z toho, že je tunelář, že má svoje privátní kšefty a že má štěstí, že není odposloucháván, protože jinak by byl ve vazbě nebo už odsouzen, tak to už je myslím za hranou,“ sdělil hejtman soudkyni.

Podle Nováka na něj Babiš útočí v osobní rovině, která nemá nic společného s rovinou politickou a profesní. Vicepremiérovi prý vadí, že mu „synek z Ostravy“ Novák odporoval na jednání vlády, které se týkalo odchodů horníků do důchodu. „Pan inženýr Babiš nesnese odpor a v té chvíli nazývá lidi výrazy i daleko horšími. My jsme si za holkama nechodili, já jsem mu nic neprovedl, a tak si vyprošuji, aby se ke mně takhle choval,“ vypověděl Novák.

Ministr Nováka zkritizoval v České televizi a loni v září také diskusním pořadu Partie na TV Prima. „Já říkám, že rozdíl mezi hejtmanem Novákem a Rathem je asi takový, že Nováka neodposlouchávali, jinak by dopadl stejně, podle mého názoru,“ prohlásil tehdy.

Ohledně karvinské průmyslové zóny Nad Barborou se Babišovi nelíbilo, že by měl stát kvůli jejímu vybudování vykoupit pozemky od miliardáře Zdeňka Bakaly

„Můj klient je zkušený politik a je zvyklý čelit kritice, v tomto případě ale došlo k překročení její přípustné míry,“ uvedla hejtmanova právnička Jana Zwyrtek Hamplová. „Od té doby čelí obrovskému tlaku okolí. Je to nařčení z trestné činnosti. Řekl to člověk, který má vysokou důvěru lidí,“ upozornila.

Babišův právní zástupce Jiří Urbánek reagoval tak, že ministr do Novákových osobnostních práv nezasáhl. „Je nutné rozlišovat, mají-li sdělení povahu skutkových tvrzení, nebo hodnotících soudů.

U nich se pravdivost neprokazuje,“ podotkl s odkazem na judikaturu. Pro svá tvrzení měl prý Babiš reálný základ a nikdy netvrdil, že Novák spáchal trestný čin. Slova typu „tunel“ označil Urbánek za běžné výrazové prostředky v politickém životě. Poukázal například na to, že šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek nazval Babišův návrh o elektronické evidenci tržeb „supertunelem“.

U soudu vypovídala i Novákova manželka Martina, která se vyjadřovala především k tomu, jakým reakcím spolužáků a dalších lidí musí čelit její nezletilá dcera. Babišův právník ale zpochybnil, že postoj okolí má souvislost s ministrovými výroky. Připomněl korupční kauzu lobbisty Martina Dědice, se kterou média Nováka spojovala. Hejtman v případu figuruje jako svědek.

Ohledně karvinské průmyslové zóny Nad Barborou se Babišovi nelíbilo, že by měl stát kvůli jejímu vybudování vykoupit pozemky od miliardáře Zdeňka Bakaly. Zástupci kraje kritiku odmítli s tím, že na Karvinsku není podobná strategická plocha, která by byla dobře dostupná z měst s vysokou nezaměstnaností. Novák dnes navíc poukázal na to, že Babiš loni v červenci pro průmyslovou zónu sám hlasoval na schůzi vlády.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery