Kubera míří do vedení Senátu, v jeho čele zůstane exodborář Štěch | E15.cz

Kubera míří do vedení Senátu, v jeho čele zůstane exodborář Štěch

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vedení Senátu by mělo zůstat pětičlenné. Jediná změna má nastat v obsazení funkcí dvou místopředsedů a vedení tří odborných výborů.

Senát ve středu rozhodne o částečně obměně svého vedení. Na ustavující schůzi po říjnových volbách mají senátoři včetně těch nově zvolených vybrat i předsedy výborů a komisí horní komory parlamentu. Na rozdělení pozic se dohodli předsedové senátních klubů a dohodu podepsali. Šéfem Senátu pravděpodobně zůstane Milan Štěch (ČSSD), i když pro něj odmítají hlasovat kluby KDU-ČSL a Starostů. Důvodem je pročínské prohlášení čtyř ústavních činitelů, pod nímž je bývalý odborářský boss podepsán.

Vedení Senátu by mělo zůstat pětičlenné. Jediná změna má nastat v obsazení funkcí dvou místopředsedů. Křeslo po Zdeňku Škromachovi (ČSSD), který mandát neobhájil, má obsadit Jiří Šesták z klubu Starostů. Nástupcem Přemysla Sobotky se stane teplický primátor Jaroslav Kubera (oba ODS). Místopředsedy by měli zůstat Ivo Bárek (ČSSD) a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých.

„Protože jsem se díval o víkendu na tenis, dobře vím, že dokud není proměněný mečbol, zápas není vyhraný a nemá se předbíhat,“ řekl zarytý kuřák a neúnavný glosátor Kubera.

Štěch by ale mohl počítat s hlasy z ODS a ANO, které spolu s hlasy sociálních demokratů tvoří většinu.

Vedle zvolení dvou nových místopředsedů by se mělo obměnit vedení tří odborných výborů Senátu. Předsednictví výboru pro zdravotnictví a sociální politiku by měl po Janu Žaloudíkovi (za ČSSD) získat Peter Koliba (za ANO), za Jaromíra Jermáře (ČSSD) má do čela školského a kulturního výboru nastoupit Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) a místo Miloše Vystrčila (ODS) má výbor pro veřejnou správu a životní prostředí vést Zbyněk Linhart (STAN). Na vedení komisí se nic měnit nemá.

Senátoři by se měli rozřadit také do výborů a stanovit zastoupení v meziparlamentních orgánech. Jedno místo ve výborech budou muset nechat pro ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, jehož se premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD) rozhodl odvolat, a další pro zástupce Mostecka. Vzejde z opakovaných senátních voleb koncem ledna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video