Lékařská komora si kvůli nátlaku na vládu opět najala profesionály | E15.cz

Lékařská komora si kvůli nátlaku na vládu opět najala profesionály

Ilustrační foto nemocnice
Ilustrační foto nemocnice
• 
ZDROJ: ctk

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České lékařské komoře pomůže s kampaní za změny ve zdravotnictví komunikační agentura Ewing PR Jiřího Hrabovského. Ta pro Lékařský odborový klub před pěti lety vymýšlela a realizovala kampaň s hromadnou výpovědí lékařů Děkujeme, odcházíme.

„Představenstvo lékařské komory schválilo spolupráci s touto agenturou, protože považuje situaci za velmi vážnou,“ řekl E15 mluvčí komory Michal Sojka. Za agenturu informaci potvrdil Martin Jaroš, někdejší vedoucí Děkujeme, odcházíme.

Heslem akce má být „Zdravotnictví volá o pomoc“. Lékařská komora upozorňuje především na problém nemocnic sehnat dostatek personálu.

Nová zakázka v řádu statisíců korun má trvat do podzimu. Už nyní se na kampani finančně podílí i okresní sdružení, která hospodaří s částí příjmů komory samostatně. Dvě z nich se rozhodla poslat příspěvek, a to 100 tisíc a 200 tisíc korun.

Za akci Děkujeme, odcházíme odboráři zaplatili agentuře více než 3,5 milionu korun. Symbolem pět let staré kampaně se stala černobílá sanitka-pohřební vůz s nápisem Náš exodus, váš exitus. S ní objeli odboráři celou republiku. Nyní má být těžiště práce agentury více na sociálních sítích a vůbec na internetu.

Žaloba kvůli platům
Lékařský odborový klub podal žalobu na Českou republiku. Důvodem je nesplnění memoranda, kterým stát zaručil, že nejpozději k 1. lednu 2013 dosáhnou platy lékařů v nemocnicích 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, podle kvalifikace, praxe a při maximálně osmi hodinách přesčasů týdně. Podle ministerstva zdravotnictví memorandum není právně závazné, neočekává tedy, že LOK s žalobou uspěje. S růstem platů počítá. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že žaloba zkomplikuje vztahy mezi vládou a lékaři.

Kritiku dosavadní práce Svatopluka Němečka přinesl už loňský sjezd lékařské komory. Před měsícem prezentoval prezident ČLK Milan Kubek otevřený dopis, ve kterém vládu vyzval k vytvoření záchranného plánu pro zdravotnictví.

Premiér Bohuslav Sobotka přislíbil, že se zdravotnictvím bude zabývat. Jako případnou formu nátlaku zvažují lékaři omezení přesčasů, které slouží nad zákonný limit.

Ewing PR za Děkujeme, odcházíme získal prestižní profesní ocenění. „Bylo to výjimečné,“ vzpomíná Jaroš. Výsledkem kampaně bylo memorandum vlády s lékaři o postupném zvyšování platů, které se však dosud nenaplnilo (viz box). ČLK má celkově zhruba 50milionový rozpočet, z největší části tvořený povinnými členskými příspěvky lékařů. Dlouhodobě hospodaří se ziskem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video