Levnější mobilní data? Sobotka chce urychleně jednat o novele ke snížení cen | E15.cz

Levnější mobilní data? Sobotka chce urychleně jednat o novele ke snížení cen

Levnější mobilní data? Sobotka chce urychleně jednat o novele ke snížení cen
ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal na pátek jednání zástupců všech parlamentních stran k novele zákona o elektronických komunikacích. Chce prověřit možnost zrychleného přijetí normy. ČTK to dnes sdělil mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Přijetí normy v prvním čtení by podle premiéra tlačilo na snížení ceny mobilních dat.

Premiér si slibuje od schůzky shodu, která by umožnila novelu rychle přijmout a rychle v této věci učinit krok vůči spotřebitelům, dodal Ayrer.

Sobotka od středy nahradí v čele ministerstva průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes uvedl, že prezident Miloš Zeman k dnešnímu dni odvolal Mládka z funkce a řízením úřadu pověřil od 1. března Sobotku.

Premiér Mládkovo odvolání odůvodnil mimo jiné postupem resortu v oblasti mobilních dat. Mládek kritiku odmítl, mobilní data jsou podle něj mimo kompetence ministerstva průmyslu.

Do osmi let prý sítě 5G využije více než miliarda mobilních zařízení

Do novely telekomunikačního zákona vedle zkrácení lhůty pro změnu operátora a dalších opatření na ochranu spotřebitele ministerstvo nově zapracovalo možnost udělovat operátorům za prohřešky pokuty počítané z jejich obratu. Návrh také počítá s tím, že zákazník bude moci odstoupit od smlouvy při každé změně smlouvy. Přibyl rovněž paragraf, který se týká zákazu individuálních cen volání pro spotřebitele.

Spor vyvolal návrh, aby mohli operátoři nabízet odcházejícím zákazníkům jen takové slevy, které předtím zveřejnili v ceníku. Zákazníci by si tak nemohli vyjednat individuální tarif. Za tento návrh sklidilo MPO kritiku. Stejně kritizován byl výrok Mládkova náměstka Lubomíra Bokštefla, který v debatě na serveru Aktuálně.cz řekl, že pokud lidé chtějí stejně výhodné tarify jako v Polsku, mají jet do Polska. Sobotka již oznámil, že Bokštefla odvolá.

Zeman odvolal Mládka z funkce, od března přebírá úřad Sobotka

Kalousek: Postoj vlády k mobilním operátorům se zvrhl ve frašku. Chceme nového hráče

 

 

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!