Lidé vzpomínali na Václava Havla, zazpívala i Joan Baezová | E15.cz

Lidé vzpomínali na Václava Havla, zazpívala i Joan Baezová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika uctila první výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Symbolem vzpomínkových akcí se často stalo srdce, které dnes dopoledne ozdobilo například Alžbětinskou scénu Divadla Husa na provázku v Brně. Na počest zesnulého exprezidenta Prahou prošel průvod několika stovek lidí, na jehož konci účastníky čekalo vystoupení americké folkové zpěvačky Joan Baezové.

Na bývalého prezidenta vzpomínali také politici. Sněmovna si jej připomněla minutou ticha. K místu posledního odpočinku na Vinohradském hřbitově dnes mimo jiné přišel prezident Václav Klaus, který tam položil věnec. Květinami památku uctil také předseda vlády Petr Nečas, podle nějž že Havel patřil mezi nejvýznamnější postavy naší moderní historie. „Byl člověkem, který symbolizuje přechod naší země od totalitního režimu k plně demokratické společnosti,“ uvedl.

Na Václava Havla dnes vzpomínalo celé Česko

Na Václavském náměstí v Praze se na shromáždění s podtitulem S Havlem dál v podvečer sešlo odhadem 300 lidí. Někteří zapalovali svíčky u sochy sv. Václava nebo sledovali záznam loňského koncertu z Lucerny, který byl zorganizován na Havlovu počest krátce po jeho smrti. Večerní Prahou se pak vydali na Hradčanské náměstí, kde vystoupila světoznámá písničkářka Joan Baezová. Setkání, inspirované písní Jednou budeme dál, která kromě dneška zněla i během přelomových událostí roku 1989, podpořila řada osobností veřejného života.

Lidé se sešli 18. prosince na Václavském náměstí v Praze, aby zavzpomínali na prezidenta Václava Havla, od jehož smrti uplynul jeden rok. Večerní Prahou se pak vydali na Hradčanské náměstí. Organizátoři vzpomínkového programu tam promítali archivní fotografie na budovu pražského arcibiskupství. Autor: ctk

Na Hradčanském náměstí vystoupila světoznámá písničkářka Joan Baezová Autor: ctk

Na Hradčanském náměstí, vystoupila písničkářka Joan Baezová

Lidé za Václava Havla zapalovali svíčky na místech spojených s listopadovými změnami už v předchozích dnech. Výročí úmrtí bývalého českého prezidenta si připomíná i Brusel, kde se již v pondělí na místním sídle Evropského parlamentu rozzářilo srdce z dílny Jiřího Davida, které kdysi viselo i na Pražském hradě.

V pražském Divadle Na zábradlí dnes odhalili k ročnímu výročí úmrtí pamětní desku, kterou navrhl výtvarník David Černý. Připomínat má léta 1960-1968, kdy zde Havel pracoval jako kulisák, herec, dramaturg i dramatik. Havla připomnělo i rekviem s ekumenickou účastí, které se vpodvečer konalo v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí.

Někteří lidé vyslechli výzvu šířící se na sociálních sítích, aby si ohrnuli kalhoty. Má to být vzpomínka na jedno z prvních veřejných vystoupení v roli prezidenta, kdy si vzal kratší kalhoty, než je obvyklé.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video