LOK trvá na růstu platů, chce víc peněz pro nemocnice | E15.cz

LOK trvá na růstu platů, chce víc peněz pro nemocnice

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel
Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lékařské odbory trvají na slibovaném růstu platů. Žádají úpravu úhradové vyhlášky tak, aby nemocnice od pololetí dostávaly víc peněz. Jinak by se odboráři mohli znovu vrátit ke své protestní akci Děkujeme, odcházíme. Po sněmu Lékařského odborového klubu to řekl jeho předseda Martin Engel.

Na zvýšení platů se loni dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s lékařskými odbory pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme, v níž dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů. Podepsal s odboráři memorandum. „Trváme na tom, aby memorandum bylo splněno. Dáváme poslední varování,“ řekl Engel. Pokud by se podle něj výdělky nezvýšily, je „ve hře“ i akce Děkujeme, odcházíme.

Původně měly letos platy zdravotníků růst o 10 procent. Heger ale koncem roku uvedl, že se kvůli nepříznivé ekonomické situaci od ledna zvednou o 6,25 procenta a od pololetí o 3,75 procenta. Odboráři tvrdí, že nemocnice na přidávání nemají peníze. Žádají proto o změnu úhradové vyhlášky tak, aby do nemocnic ze zdravotních pojišťoven teklo od pololetí víc peněz. Jednat o tom chtějí s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

S dalšími kroky LOK vyčká do 19. června, kdy se má konat další jeho sněm. V tu dobu by mělo být podle předáků už jasné, zda se vyhláška změní. Pokud by se tak nestalo, jsou odboráři podle Engela připraveni „adekvátně reagovat“.

Příští rok by měli lékaři mít podle memoranda 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. LOK chce jednat také o návrhu dojezdových dob k lékaři a o chystaném plánu na personální zajištění jednotlivých zdravotnických pracovišť. Nesouhlasí s nimi.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video