Mečl bude v čele Vrchního státního zastupitelství pokračovat | E15.cz

Mečl bude v čele Vrchního státního zastupitelství pokračovat

Stanislav Mečl
Stanislav Mečl
• 
ZDROJ: CTK/Stanislav Peska

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dočasně pověřený vrchní státní zástupce Stanislav Mečl zůstane v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) minimálně do doby, než soud rozhodne o správní žalobě, kterou kvůli svému odvolání podal jeho předchůdce Vlastimil Rampula. Informaci ministerstva spravedlnosti Mečl potvrdil v Otázkách Václava Moravce. Zároveň uvedl, že v blízké době navrhne odvolání svého náměstka Libora Grygárka.

Původně se hovořilo o tom, že Mečl povede VSZ zřejmě do konce ledna. „Vzhledem k tomu, že se JUDr. Stanislav Mečl ve funkci vrchního státního zástupce v Praze osvědčil, dohodl se ministr spravedlnosti JUDr. Jiří Pospíšil s nejvyšším státním zástupcem JUDr. Pavlem Zemanem, že bude pověření JUDr. Stanislava Mečla prodlouženo minimálně do vyřešení soudního sporu s JUDr. Vlastimilem Rampulou,“ citovala Česká televize Veroniku Ludvíkovou, šéfku kabinetu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Pospíšil Rampulu definitivně odvolal v polovině října. Bývalý šéf pražských žalobců podle ministra porušil zákon a „ne vždy se choval tak, aby nevznikaly důvodné pochybnosti o jeho nestrannosti“.

Rampula rozhodnutí napadl správní žalobou. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí pražského městského soudu Martiny Lhotákové tvrdí, že jeho odvolání bylo nezákonné, opírá se o věcně nesprávné argumenty a nesprávné právní hodnocení.

Mečl dočasně nahradil Rampulu v čele VSZ v listopadu. Po svém nástupu provedl několik personálních změn. Do sporu se dostal i se svým náměstkem Grygárkem, kterého vyzval k rezignaci. Grygárek ovšem uvedl, že rezignovat nehodlá. Později Mečl oznámil, že navrhne Grygárkovo odvolání, i na základě výsledku prověření postupu náměstka v některých kauzách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video