Metanol usmrtil muže ze Slovácka, je to už 28. oběť

alkohol

alkohol Zdroj: ctk

V obci Boršice u Blatnice na Uherskohradišťsku byl minulý čtvrtek nalezen mrtvý šedesátiletý muž. Pitva prokázala, že se otrávil metylalkoholem, uvedla to krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Je to 28. oběť jedovatého alkoholu v zemi.

Zemřelého nalezl náhodný kolemjdoucí. Při domovní prohlídce policie našla lahev s tvrdým alkoholem. Odkud pochází, zatím není známo.

Podle Macalíkové však předběžné výsledky rozborů neprokázaly, že by v této lahvi byl metanol. Policie tak nadále zjišťuje, kde muž otrávený alkohol vypil. „Tento případ potvrzuje, že je stále nadevše aktuální varování, aby lidé nepili alkohol, který není opatřen kolkem a o jehož původu nemají dost informací,“ uvedla Macalíková.

Muž je čtvrtou obětí otravy metanolem ve Zlínském kraji. Již dříve po ní v kraji zemřely tři ženy. Dalších 15 lidí bylo v regionu s otravou hospitalizováno. V nemocnicích stále jsou dva lidé. V celé České republice zemřelo na otravu metylalkoholem 28 lidí. Případy se rozšířily do devíti krajů. Desítky lidí byly hospitalizovány, někteří budou mít doživotní následky, zejména poškozený zrak.

Metanolová aféra vypukla před měsícem. Policie v kauze již obvinila dva muže, které považuje za jejího původce, z obecného ohrožení. Podle kriminalistů úmyslně v Opavě namíchali jedovatou směs a přes distributora alkoholu ze Zlínska ji uvedli do oběhu. Obviněným hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Policie kromě hlavních aktérů obvinila i menší distributory a prodejce, dohromady tak trestnímu stíhání čelí několik desítek lidí.