Ministerstvo chce vypsat soutěž na údržbu silnic za 1,3 miliardy | E15.cz

Ministerstvo chce vypsat soutěž na údržbu silnic za 1,3 miliardy

Ministerstvo chce vypsat soutěž na údržbu silnic za 1,3 miliardy
Zimní údržba silnic
• 
ZDROJ: euro

ČTK

Podmínky výběrového řízení na zimní údržbu a nutné opravy silnic prvních tříd za 1,3 miliardy korun představí na středečním zasedání vlády ministr dopravy Antonín Prachař. Celkem chce ministerstvo vypsat tendry na čtyřletou údržbu 21 oblastí v v Libereckém, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském kraji a na Vysočině, což představuje zhruba třetinu sítě silnic první třídy v České republice. Vítězové jednotlivých soutěží by se o silnice měli starat od května příštího roku.

V současnosti část zimní údržby zajišťují krajské Správy a údržby silnic (SÚS) na základě smlouvy s ministerstvem dopravy. Část oblastí vysoutěžila státní příspěvková organizace Ředitelství silnic a dálnic a pět oblastí vloni v rámci pilotního projektu soutěžilo samo ministerstvo dopravy.

Výsledky pilotního projektu ve Zlínském a Karlovarském kraji hodnotí ministerstvo dopravy pozitivně. „Cenové nabídky uchazečů v tomto zadávacím řízení potvrdily snížení cen u zimní a především u běžné údržby, aniž by byly ohroženy požadavky na bezpečnost a plynulost provozu,“ uvedlo dnes v materiálu ministerstvo dopravy.

Kvůli nejasnostem znovu

Soutěž na služby spojené se zimní a běžnou údržbou komunikací ve výše uvedených 21 oblastech už ministerstvo dopravy vypsalo v polovině letošního roku. Kvůli nejasnostem v zadávacích podmínkách ale musel úřad původní řízení zrušit a přípravu na vypsání soutěže včetně informování vlády o záměru podstoupit znovu.

V Česku se aktuálně nachází na 6,5 tisíce kilometrů silnic prvních tříd. Dálnice a část rychlostních silnic spravuje prostřednictvím vlastních správ Ředitelství silnic a dálnic. Silnice druhých a třetích tříd spravují kraje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!