Ministerstvo nezveřejní výsledky plošného testování žáků | e15.cz

Ministerstvo nezveřejní výsledky plošného testování žáků

Josef Dobeš
Josef Dobeš
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo školství nebude zveřejňovat výsledky chystaných jednotných zkoušek pro 5. a 9. třídu. Rodiče tak ani v budoucnu nedostanou vodítko, podle kterého by mohli pro své dítě vybrat kvalitní základní školu, informují dnešní Lidové noviny (LN) a deník Dnes.

Testování vyjde na 140 milionů korun. První zkoušky se ve vybraných školách odehrají letos na podzim. Podle výsledků srovnávacích testů bude ministerstvo mimo jiné rozhodovat o tom, kolik peněz školy od státu dostanou. V současné době jde do všech škol stejná suma na každého žáka. To by se v budoucnu mělo změnit. „Je to smrtící model pro české školství, vede to k tomu, že přijmeme co nejvíce dětí bez ohledu na jejich nadání,“ řekl LN ministr školství Josef Dobeš (VV).

„Žádné žebříčky pro veřejnost. Plošné testy by měly jen školám ukázat, jak na tom jsou a kde se zlepšit,“ řekl LN Dobešův náměstek Ladislav Němec. Testování žáků v 5. a 9. třídách má vést k pozvednutí kvality na základních školách, v mezinárodních srovnáních znalostí totiž čeští žáci v posledních letech propadli. Zkoušet by se mělo zatím z češtiny, matematiky a angličtiny. Nápad ministerstva ale vyvolal už dříve vlnu kritiky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery