Ministerstvo obrany dostalo pokutu za zakázku na údržbu Airbusů | E15.cz

Ministerstvo obrany dostalo pokutu za zakázku na údržbu Airbusů

Ministerstvo obrany
Ministerstvo obrany
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo obrany dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 200 tisíc korun. Bez otevřeného tendru zadalo veřejnou zakázku na servis a údržbu letounů Airbus. V tendru byly ale i další chyby. Rozhodnutí úřadu není zatím pravomocné. Ministerstvo s ním nesouhlasí a podá proti němu rozklad.

Ministerstvo obrany zakázku zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž k tomu byly splněny podmínky stanovené zákonem. Ministerstvo také nezveřejnilo na svém profilu celé znění smlouvy ani písemnou zprávu o této zakázce. „Postup zadavatele související s užitím jednacího řízení bez uveřejnění mohl podstatným způsobem ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky a omezil hospodářskou soutěž,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

„Ministerstvo obrany s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasí a podá proti němu rozklad. Po dvou neúspěšných výběrových řízeních nemělo ministerstvo jinou možnost než zadat zakázku tímto způsobem,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. „Bylo nutné zajistit další provoz letounů Airbus A-319, které jsou velmi důležité pro přepravu vojáků do zahraničí, ústavních a vládních činitelů nebo plnění humanitárních úkolů,“ dodal.

Letouny Airbus provozuje 24. základna dopravního letectva Kbely, která zabezpečuje přepravu českých ústavních činitelů, přepravu vojsk armády do jednotlivých misí a další úkoly. K dispozici k tomu má dva stroje Airbus A 319, jejichž vnitřní uspořádání může měnit podle potřeby. Kbelská základna dále používá dopravní letouny Jak-40, CL-601 Challenger a transportní letouny CASA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video