Ministrem spravedlnosti bude místopředseda ODS Blažek | E15.cz

Ministrem spravedlnosti bude místopředseda ODS Blažek

Pavel Blažek
Pavel Blažek
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým ministrem spravedlnosti se stane místopředseda ODS Pavel Blažek. Premiér Petr Nečas oznámil, že Blažka navrhl prezidentovi, který ho jmenuje v úterý. Ve funkci nahradí náhle odvolaného Jiřího Pospíšila (ODS), který kabinet opustil ve středu.

Premiér krok zdůvodnil jeho neschopností spořit. Podle Pospíšila ale mohlo být skutečným důvodem jeho odchodu chystané jmenování Lenky Bradáčové do funkce pražské vrchní státní zástupkyně.

Blažek v tiskovém prohlášení uvedl, že si váží důvěry premiéra. „V těchto dnech přerušuji léčbu dlouhodobého onemocnění. Proto žádám média o pochopení, že se k dalšímu vyjádřím až po uvedení do funkce,“ uvedl. Nečas už v neděli avizoval, že nový ministr bude muset být jmenován nejpozději v úterý, neboť prezident ve středu odjíždí do zahraničí.

Čtěte také:

Nečas odvolal Pospíšila, má ho nahradit Benda

Pospíšil: Škoda, že jsem jmenování Bradáčové nestihl podepsat

Na podporu odvolaného Pospíšila už proběhla první demonstrace

Pro TOP 09 zůstává zásadním, aby měl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman svobodu ve svých personálních rozhodnutích, komentoval nástup místopředsedy ODS Pavla Blažka na ministerstvo spravedlnosti místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Podle ČSSD musí nový ministr prokázat, že mu jde o nezávislost justice. „V opačném případě vláda směřuje do korupčního a klientelistického marasmu,“ řekl předseda strany Bohuslav Sobotka.

„Já nechci nového pana ministra hodnotit, protože cokoliv řeknu by mohlo být vnímáno jako má osobní zhrzenost,“ řekl k Nečasovu výběru exministr Pospíšil. Dodal, že svého nástupce popsudí až podle jeho konkrétních kroků. Mezi ty nejdůležitější podle Pospíšila patří výběr „respektovaného člověka“ do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pospíšil sám se netajil tím, že by do této funkce jmenoval právě Bradáčovou.

Druhý důležitý úkol nového ministra je podle Pospíšila prosazení nového zákona o státním zastupitelství. Zákon, který počítá se vznikem speciálního protikorupčního státního zastupitelství a zrušením obou vrchních státních zastupitelství, je napsaný, poznamenal exministr. Blažek ale o jeho podobě prý bude muset vyjednávat především uvnitř ODS. „Neměl by přistoupit na kompromis, který ten zákon udělá bezzubým. Zákon má posilovat nezávislost státních zástupců a zefektivňovat boj proti korupci,“ uvedl Pospíšil.

Nepříliš výrazný je vzděláním právník a působil jako advokát. Jako jediný z místopředsedů ODS zvolených na kongresu v červnu 2010 nezamířil do vysoké funkce ve vládě či v parlamentu.

S Nečasem ale Blažek v minulosti neměl dobré vztahy. Předseda ODS mu v roce 2010 vyčítal to, že podpořil uzavření koalice s ČSSD v Brně. Nečas podle Blažka nařídil jeho . Premiér to tehdy zdůvodnil tím, že Blažek ztratil jeho důvěru. Brněnský politik naopak Nečasovi vytýkal špatnou komunikaci ve straně.

Pavel Blažek (43)

Datum a místo narození: 8. dubna 1969 v Brně.

Vzdělání: Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, na stejné škole absolvoval i doktorandské studium.

Profesní kariéra: V letech 1992 až 1995 byl advokátní koncipient, od roku 1996 je advokátem. Učil také na právnické fakultě MU v Brně (1992 až 2002).

Politická kariéra: Od roku 1998 je členem zastupitelstva městské části Brno - střed (do roku 2010 byl v radě této městské části). Od roku 2002 je i členem zastupitelstva města Brna, od roku 2010 je radním (byl již v letech 2002 až 2006).

Člen ODS od roku 1998; je místopředsedou ODS (od 20. června 2010), předsedou oblastního sdružení ODS Brno - město a členem Výkonné rady ODS.

Rodina: je ženatý, má dvě děti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video