Mládek: Český export silně roste, přidaná hodnota ale pokulhává | e15.cz

Mládek: Český export silně roste, přidaná hodnota ale pokulhává

ministr průmyslu Jan Mládek
ministr průmyslu Jan Mládek
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko má sice obrovský objem exportu, ale jeho přidaná hodnota pokulhává. Zejména při porovnání s Německem je rozdíl velký, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Důvodem je podle něho i nedostatečná aplikace vědy a výzkumu do průmyslové praxe.

„To mi dělá starost, tam jsme se zas tak moc daleko neposunuli. Ne, že by se nedělalo vůbec nic, ale pořád to nefunguje správně, a to je absorpce vědy a výzkumu do průmyslové praxe a obecně do ekonomiky. To je to, co dělá tu přidanou hodnotu,“ dodal Mládek.

Vývoz tuzemských firem loni stoupl o 7,2 procenta na rekordních 3,89 bilionu korun, z toho export do Německa vzrostl o 8,7 procenta na 1,26 bilionu korun. Nejdůležitějším partnerem tak nadále zůstává Německo, ale jeho podíl na českém vývozu i dovozu je v přidané hodnotě nižší. U exportu to odráží skutečnost, že polotovary vyrobené v ČR jsou v Německu použity na produkci, která je následně exportována na další trh.

Cz Exports

Podle Mládka je proto potřeba podpořit technické vzdělávání. „Když třetinu HDP dělá průmysl, potřebujeme adekvátní nabídku pracovní síly, která se zjevně s poptávkou nepotkává,“ dodal ministr. Česko má sice podle něj nejnižší nezaměstnanost v rámci EU, ale několik set tisíc lidí je stále bez práce a na druhé straně je sto tisíc volných míst, na které chtějí čeští podnikatelé dovézt pracovníky ze zahraničí.

Mládek předpokládá, že letos se již nebude dál zvyšovat závislost tuzemského vývozu na Evropské unii. Podíl exportu do zemí EU se loni zvýšil na 83 procent, v roce 2013 byl 81 procent. Podle ministra jsou za tím dva důvody. „Co se týče obchodu, EU funguje daleko lépe, než to vypadá z denních zpráv,“ řekl. Druhým důvodem je podle něj propad exportu do tradičních destinací na Blízkém východě, do Ruska a na Ukrajinu. Zastavil se také růst exportu do Turecka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery