Motorky, kola nebo klavír: Krejčíř získal zpět zabavený majetek za miliony | E15.cz

Motorky, kola nebo klavír: Krejčíř získal zpět zabavený majetek za miliony

Jihoafrická policie zatkla uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. Podezřívá ho z podílu na ozbrojeném přepadení obchodu s elektronikou v Pretorii.
Jihoafrická policie zatkla uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. Podezřívá ho z podílu na ozbrojeném přepadení obchodu s elektronikou v Pretorii.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uprchlý Čech Radovan Krejčíř se počátkem minulého týdne dostal k části svého majetku, který krátce po jeho útěku za hranice zabavil stát. Soud uvolnil Krejčířův zmrazený majetek za desítky milionů korun, aby jej mohli získat poškození. Jako první se ale o něj přihlásili Krejčířovi právníci. Krejčíř ale i tak nemůže se svým majetkem nakládat, vyplývá z vyjádření Exekutorské komory. Krejčíř od roku 2007 žije v Jihoafrické republice, kde je nyní ve vazbě kvůli podezření z organizovaného zločinu.

Podle serveru Aktuálně.cz, cennosti za více než 30 milionů korun Krejčířovým právníkům ze společnosti MSB Legal předal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Učinil tak na základě usnesení Městského soudu v Praze, kterým bylo zajištění Krejčířova majetku zrušeno. Advokáti věci vyzvedli jen krátce předtím, než na úřad dorazil soudní exekutor zastupující jednoho z Krejčířových věřitelů.

Krejčířovi právníci podle mluvčího Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Roberta Hurta převzali například motocykly, kola, klavír, elektroniku, nábytek či knihy za asi 11,4 milionu korun a devět obrazů většinou od Václava Špály s účetní hodnotou 19,7 milionu korun. Hurt upozornil, že neexistovala žádná exekuce, která by vydání bránila, píše server. Na exekutora tak zbylo devět směnek, jejichž hodnota není jasná.

Zákaz nakládání

Podle Exekutorské komory se ale na movité věci dlužníka i věci ve společném jmění manželů, u kterých bylo zrušeno zajištění v trestním řízení, vztahuje takzvané generální inhibitorium, tedy zákaz nakládání s majetkem dlužníka. „V praxi tedy není rozhodné, zda si tento movitý majetek převzali advokáti dlužníka. Pokud by totiž dlužník měl záměr tyto věci jakkoliv bezúplatně nebo úplatně převést, jednalo by se o převod relativně neplatný,“ uvedla mluvčí komory Petra Báčová. Navíc například motorová vozidla se blokují v registru, a není třeba jejich fyzické zajištění.

Důvod pro obstavení majetku pominul loni na podzim poté, co Krejčíř dostal u soudu 10,5 roku za podvody. V první instanci soud rozhodl o propadnutí majetku státu, odvolací soud to ale změnil, aby se mohli domoci svých nároků poškození. Městský soud v Praze pak zajištění majetku zrušil letos v červnu. „Soudce postupoval podle trestního řádu, nic jiného nemohl udělat,“ řekla serveru mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Obstavení kvůli podvodu

Státní zastupitelství nechalo obstavit Krejčířovi majetek kvůli půlmiliardovému daňovému podvodu při obchodu s pohonnými hmotami v kauze M5 v lednu 2003. Část z Krejčířova majetku policie zabavila v srpnu 2005 v kamionu, který směřoval na Seychely, kde Krejčíř po svém útěku dočasně žil. Blokovány jsou dosud také jiné části Krejčířova majetku, například jeho dvě vily v Černošicích jsou podle Aktuálně.cz zatíženy exekucí ve prospěch společnosti Frymis, která se stala v 90. letech minulého století obětí jeho podvodu.

Proti Krejčířovi jsou nyní vedeny dvě exekuce, oznámila Exekutorská komora. První z nich nařídil soud v roce 2012 na návrh společnosti Frymis kvůli pohledávce bezmála 50 milionů korun, která vznikla v trestním řízení jako náhrada škody. Druhou exekuci zahájil soud letos v dubnu pro částku šest milionů korun. Mluvčí exekutorů uvedla, že pro ocenění Krejčířovy černošické vily už soudní exekutor ustanovil znalce, který by měl objekt prohlédnout.

Prodej černošické vily

Podle serveru iDnes.cz se schyluje k dražbě Krejčířovy černošické vily. Čeká se na její ocenění znalcem a verdikt odvolacího soudu, který bude rozhodovat o žalobě na vyřazení vily z exekuovaného majetku. Okresní soud Praha-západ v březnu žalobu zamítl. Exekutoři berou vilu jako majetek ve společném vlastnictví manželů, ačkoli v katastru nemovitostí je napsaná pouze na Krejčířovu manželku Kateřinu.

Miliardář policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam přicestoval na falešný pas. České úřady se od té doby neúspěšně snaží o jeho vydání. Krejčíř je od listopadu v jihoafrické vazbě kvůli obviněním z únosu a pokusu o vraždu bratra drogového kurýra, který měl údajně pro Krejčíře do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu za 44 milionů korun. Kurýr i s drogami ale zmizel a Krejčíř ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. Krejčíř obvinění odmítá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video