Mykolog: Podmínky pro růst hub už nemohou být horší

houbaření, ilustrační foto

houbaření, ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

ČTK

Nerostou a už neporostou. Houby v Česku stále nejsou, a to prakticky nikde. Na vině je nedostatek srážek, který přetrvává navzdory deštivému víkendu.

Jaroslav Landa z České mykologické společnosti říká, že horší podmínky pro růst hub už nemohou nastat.

Přelom září a října se v českých lesích obvykle nese ve znamení „houbařských žní“. Letos je ale situace k pramalé radosti mykologů výrazně odlišná. „My dlouhodobě nepamatujeme, že by kolem 20. září nerostlo skoro nic,“ postěžoval si Landa. A dodal, že pokud už houby někde jsou, pak se jedná pouze o malé lokality.

Kdo chce přesto zkusit své houbařské štěstí, mohl by si z lesa odnést například holubinky. V menší míře lze narazit i klouzky nebo křemenáče. Z jedovatých hub rostou čechratky podvinuté nebo pavučince.

Komunální volby 2026 v Česku

V roce 2026 se v Česku uskuteční komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí. Přinášíme přehled důležitých informací, mezi které patří termín a čas voleb, specifika komunálních voleb v Praze a dalších velkých městech, volební průzkumy, kandidáti a pravidla hlasování. Nechybí ani informace o tom, jak často se konají komunální volby, jak fungují volby do obecního zastupitelstva a kde sledovat výsledky voleb 2026 online (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu).

Termín voleb