Na důchody chybělo po prvním pololetí 23,1 miliardy korun | E15.cz

Na důchody chybělo po prvním pololetí 23,1 miliardy korun

Důchod
Důchod
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Důchodový účet byl po prvním pololetí v deficitu 23,1 miliardy korun. To je o 4,8 miliardy korun více než loni. Na důchody se sice podařilo získat více než ve stejném období roku 2010, ale podstatně vzrostla také částka, kterou stát na důchody vydal. Naopak na dávky nemocenského pojištění se vybralo o 0,5 miliardy korun více, než se vynaložilo. Informovala o tom dnes Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Příjmy z pojistného na důchodové pojištění vybrané ke konci června podle Gejdoše dosáhly výše 157,3 miliardy korun. To je o 6,5 miliardy více než loni. Na starobních, pozůstalostních a invalidních důchodech však ČSSZ vyplatila 180,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 11,3 miliardy korun.

Na pojistném na nemocenské pojištění vybrala ČSSZ ke konci června letošního roku 12,2 miliardy korun. Výdaje na dávky nemocenského pojištění, tedy na nemocenské, peněžitou pomoc v mateřství, ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, činily 11,7 miliardy korun.

Celkový stav účtu sociálního pojištění, který zahrnuje důchody a nemocenské, tak byl v deficitu 22,6 miliardy korun. „Příjmy z pojistného na důchodové a na nemocenské pojištění jsou příjmy státního rozpočtu,“ upozornil v té souvislosti mluvčí ČSSZ Pavel Gejdoš. Ze státního rozpočtu ČSSZ každoročně dostává prostředky na výplatu dávek sociálního pojištění nezávisle na tom, jak velký objem peněz v předchozím období na pojistném na sociální zabezpečení vybrala. Důchodci se tedy o své důchody bát nemusí.

Uvedené částky se přitom týkají pouze důchodového a nemocenského pojištění v působnosti ČSSZ. Nezahrnují tedy výdaje na dávky nemocenského a důchodového pojištění poskytované v působnosti ministerstev vnitra, obrany a spravedlnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video