Nafta je nejlevnější od loňského listopadu | E15.cz

Nafta je nejlevnější od loňského listopadu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu opět zlevnily. Cena nafty se dostala nejníže od poloviny loňského listopadu, klesla o 22 haléřů na 34,93 koruny za litr. Benzin Natural 95 za týden do neděle zlevnil v průměru o 27 haléřů na 35,60 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka za snižováním cen pohonných hmot stojí i nadále dlouhodobý pokles ceny ropy, a to o 25 procent v posledních dvou měsících. „Minulý týden byl však z tohoto pohledu výjimkou. Pokles se nejen zastavil, ale cena ropy v průběhu minulého týdne rostla a v závěru skokově posílila nad hladinu 97 dolarů za barel,“ dodal.

Rozdíl v ceně litru nafty a litru benzínu zůstává na stabilní úrovni 70 haléřů. S pokračující motoristickou sezonou by tento rozdíl měl spíše narůstat, poznamenal Novák. Analytik Jan Lener ze společnosti Broker Consulting upozornil, že průměrnou nádrž řidiči pořídí již o 120 korun laciněji než v dubnu, kdy ceny pohonných hmot v Česku kulminovaly.

Nejdražší byl Natural 95 v Jihomoravském kraji, kde cena za týden stoupla o 43 haléřů na 36,32 koruny za litr. Naopak nejlevnější byl za 34,78 koruny za litr v Ústeckém kraji.

Přichází éra ropných krizí

Nafta byla stejně jako benzin nejdražší v Jihomoravském kraji, litr se zde prodával za 35,89 koruny. Nejlevnější diesel byl za rovných 34 korun za litr v Ústeckém kraji.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video