Náměstka Babiše Wagenknechta střídá v EGAP ekonom odborů Ungerman

Lukáš Wagenknecht

Lukáš Wagenknecht Zdroj: ANO

Místopředsedou dozorčí rady státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) se stal ekonom konfederace odborů a poradce ministra financí Jaroslav Ungerman. Vystřídal prvního náměstka ministerstva financí Lukáše Wagenknechta. Po jednání dozorčí rady to potvrdila mluvčí EGAP Hana Hikelová. Rada také schválila pojištění bankovních záruk kvůli vývozu letounů L-159 do Iráku a zveřejnila výsledky za první pololetí, a to ztrátu 167 milionů korun.

Wagenknecht na svůj post podle Hikelové rezignoval, bližší důvody odchodu dosavadního místopředsedy dozorčí rady ale nesdělila. Nový místopředseda Ungerman byl nominován za ministerstvo financí. V současnosti totiž působí nejen jako makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů, ale také jako poradce ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Rada se rovněž zabývala plněním obchodního plánu. Společnost se za první pololetí letošního roku ocitla ve ztrátě, která činí 166,6 milionu korun. „Obchodní výsledek je ovlivněn zejména politickými událostmi na Ukrajině, a následnou eskalací konfliktu s Ruskem,“ míní Hikelová. Podle ní to poznamená i celoroční hospodářské výsledky.

Dozorčí rada v úterý také projednala pojištění bankovních záruk za společnost Aero Vodochody Aerospace kvůli vývozu 12 letounů L-159 do Iráku. „Udělila výchozí souhlas s pojištěním záruk, které jsou prvním krokem k dokončení tohoto obchodního případu,“ sdělila mluvčí EGAP.