NATO žádá Česko o další vyslání gripenů na Island | E15.cz

NATO žádá Česko o další vyslání gripenů na Island

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severoatlantická aliance požádala Českou republiku o další nasazení stíhaček Jas-39 Gripen na Islandu. Čeští stíhači absolvovali islandskou misi už loni na podzim.

„Tu žádost jsme dostali, ale veškeré podrobnosti řekneme zítra (v pátek) v Čáslavi,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Kolik strojů se do mise zapojí, neupřesnil. Island chtěl podle armády původně o opětovné nasazení českých letců požádat až v roce 2016, důvod nynějšího urychlení není znám.

Server Lidovky.cz s odvoláním na velitele čáslavské základny Petra Hromka napsal, že Češi by měli znovu chránit ostrov letos v červenci a srpnu.

OBRAZEM: České gripeny na Islandu, 2014

Loni 10. října na Island odletělo pět stíhaček. Vzdušný prostor střežily čtyři a jedna byla záložní. Spolu s piloty na ostrov zamířilo i více než sedmdesát vojáků. Na domovskou základnu se gripeny vrátily 4. prosince.

Čeští stíhači střežili vzdušný prostor nad ostrovem a jeho teritoriálními vodami v rámci společného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO. Ostré starty nezaznamenali, do vzduchu se dostali díky cvičným letům.

Island nemá vlastní armádu a poblíž jeho vzdušného prostoru narůstají aktivity ruských vzdušných sil. V letech 2009 a 2012 se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.