Nezaměstnanost v březnu mírně klesla, je druhá nejnižší v Evropské unii

Úřad práce Ostrava

Úřad práce Ostrava Zdroj: ČTK/Fotobanka ČTK/Ramík Drahoslav

Úřad práce v Ostravě
Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová
Úřad práce Ostrava
4
Fotogalerie

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,2 procenta, což představuje druhý nejlepší výsledek v rámci Evropské unie, uvedla na Twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V únoru byla míra nezaměstnanosti 4,3 procenta. V březnu bylo podle ministryně v evidenci úřadu práce 306 616 uchazečů.

„Za tak dobrý výsledek může mix Antiviru a aktivní politiky zaměstnanosti,“ napsala Maláčová. Ministerstvo v úterý zveřejnilo, že příspěvky na mzdy z programu Antivirus získalo za první rok od jeho spuštění 71,7 tisíce firem, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru. Rozdělily si 36,9 miliardy korun. Celý výdělek či jeho část dostalo od státu přes milion zaměstnanců.

Zásadní podíl na nynějším vývoji má podle analytiků obnovení sezonních prací. „V průběhu března se tradičně podíl nezaměstnaných osob mírně snižuje kvůli znovuobnovení prací, které musely v zimních měsících ustat. Průběžná data naznačují obdobný trend i letos, jen v mírnější podobě,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Situace na pracovním trhu je i přes pandemii koronaviru stabilní, uvedl Úřad práce ČR. „S příchodem jarního období dochází k rozjezdu sezonních prací. Zaměstnavatelé tak hledají nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví, v logistice či e-shopech. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky. Zároveň roste zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací,“ uvedl generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.