O písnické sídliště ČEZ se poperou miliardáři, nové metro tamní byty významně zhodnotí | E15.cz

O písnické sídliště ČEZ se poperou miliardáři, nové metro tamní byty významně zhodnotí

Daniel Novák

Daniel Novák

Přes sedm set podnikových bytů z dob socialismu v Praze-Písnici čeká dvouciferné zhodnocení výstavbou trasy metra D, která tam bude končit. O to větší vášně jejich prodej skupinou ČEZ vyvolává.

Tendr energetické skupiny ČEZ na prodej sídliště v Praze-Písnici láká nejtěžší váhy tuzemského byznysu. Navzdory faktu, že nájemníci se proti prodeji bouří. Podle informací deníku E15 nabídku připravuje třetí nejbohatší Čech Radovan Vítek stejně jako další miliardáři Pavel Tykač, Karel Komárek a Václav Skala. Kupec si bude muset připravit sumu v řádu miliard korun.

„O tomto projektu víme, díváme se na něj a účast zvažujeme,“ řekla Dana Dvořáková, mluvčí skupiny KKCG Karla Komárka. Nějakou formu účasti v soutěži řeší rovněž uhelný magnát Pavel Tykač, sdělil jeho tiskový zástupce Jan Chudomel. Do hry hodlá promluvit s případným investičním partnerem v zádech rovněž realitní byznysmen Jiří Pokorný z developerské společnosti Satpo. Kdo všechno nakonec nabídky podá, se uvidí na konci roku. „Výběrové řízení probíhá a dle podmínek bude ukončeno v prosinci,“ informoval Jan Sachr, ředitel realitní společnosti Naxos, která tendr organizuje.

Investory nemovitosti energetiků lákají, větší balíky nájemních bytů se na trhu v Česku neobjevují. „Prodeje bytových portfolií jsou neobvyklé. Zpravidla jde o mimořádnou situaci, kdy společnosti, v tomto případě ČEZ, řeší historické majetky, které nepotřebují ke svému podnikání,“ komentoval tendr advokát Petr Novotný ze společnosti Vilímková Dudák & Partners.

Písnice láká i tím, že tam po dokončení bude konečná trasy metra D. „Díky metru lze reálně předpokládat nárůst cen bytů v lokalitě o deset až patnáct procent,“ uvedl analytik developerského trhu František Brož. Byt, který tam má aktuálně hodnotu 2,4 milionu korun, se po výstavbě metra může prodat až za 2,8 milionu.

Kromě 739 bytů v Písnici a třiatřiceti jednotek ve Vršovicích prodává ČEZ v Písnici rovněž tamní obchodní centrum. Byty a obchody se prodávají zvlášť. Podle některých názorů je však možné, že ČEZ dá přednost zájemci, který si vezme vše, a navíc má s provozem takových portfolií zkušenosti. Mezi potenciálními uchazeči o nemovitosti vyniká velkými majetky v retailu i bytech hlavně CPI Radovana Vítka.

V obou segmentech má zájmy též Skalova PSN. ČEZ bude nabídky hodnotit hlavně podle ceny. Jen kdyby byly síly vyrovnané, přihlédne ještě k dalším kritériím. Například k tomu, jestli se zájemce dobrovolně zaváže, že byty v budoucnu nabídne přednostně ke koupi nájemníkům. Právě to se stalo dlouholetým problémem mezi současným majitelem a nájemníky. Kořeny sporu jsou v roce 2003.

Tehdy skupina obyvatelům nabídla byty ke koupi. Pak ale dostala nevyžádanou nabídku od soukromého investora za vyšší cenu. ČEZ prodej nájemníkům zastavil, ti se však bránili u soudů. Pře nakonec prohráli.

Čtete nás rádi? Podpořte nás ve finálovém hlasování v anketě Křišťálová lupa. Děkujeme.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.