ODS padá dál, nyní by získala jen 8,6 procenta hlasů | E15.cz

ODS padá dál, nyní by získala jen 8,6 procenta hlasů

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

ODS, kdysi hegemon české pravice, pokračuje v pádu. Nyní by stranu podle průzkumu agentury STEM volilo pouhých 8,6 procenta obyvatel, což je nejhorší výsledek od stranické krize v roce 1998. ODS se tím propadla až na čtvrté místo za ČSSD, TOP 09 a KSČM.

Historicky první přímé volby prezidenta se dále promítají i do rozložení sil politických stran. Z postupu Karla Schwarzenberga do volebního finále profitovala TOP 09, naopak po neúspěchu Přemysla Sobotky i v únoru a na počátku března pokračoval sestup ODS na nejnižší úroveň stranických preferencí od rozkolu v roce 1998. TOP 09 se tak stala aktuálně nejsilnější stranou pravice.

Podle stranických preferencí, které zahrnují další strany i nerozhodnuté voliče nebo lidi, kteří nechtějí volit žádnou stranu, má ČSSD přízeň více než čtvrtiny Čechů. Podíl stoupenců TOP 09 činí 14,3 procenta, příznivci KSČM tvoří 11,7 procenta dotázaných a za ODS stojí 8,6 procenta lidí.

Výsledek aktuálního průzkumu STEM není ojedinělý. Propad ODS avizoval i nedávný průzkum společnosti ppm factum.

ODS by nyní získala ve Sněmovně podle aktuálního průzkumu STEM jen 22 křesel, tedy nejnižší počet mandátů ze všech průzkumů STEM od posledních sněmovních voleb. TOP 09 naopak mandáty přibývají, měla by dvakrát více poslanců než občanští demokraté. Mandáty by ještě získali jak lidovci, tak zemanovci.

Pokud by se volby konaly teď, ODS by podle průzkumu STEM z přelomu února a března spadla na méně než polovinu počtu mandátů, které se jí povedlo získat ve sněmovních volbách v květnu 2010. Zároveň se jedná o nejhorší výsledek občanských demokratů v průzkumech STEM právě od roku 2010. Podíl voličů ODS kolísal, třeba ještě loni v říjnu vzrostl možný zisk poslaneckých mandátů na 51, ale od té doby přízeň voličů vytrvale opadala. Jen od posledního průzkumu přišla ODS o 13 mandátů.

TOP 09 díky Schwazenbergovi získává

Naproti tomu TOP 09 v posledních měsících neustále roste. Podle pracovníků STEM ožila strana díky lednovým přímým prezidentským volbám, ve kterých se předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dostal do druhého kola. Šéfa TOP 09 nakonec překonal čestný předseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) Miloš Zeman, ale TOP 09 od prosince 2012, kdy vrcholila prezidentská kampaň jen posiluje. Loni v listopadu by podle průzkumu STEM získala TOP 09 18 mandátů, kdežto nyní 44. Už v minulém průzkumu se tak straně podařilo překonat i ODS.

Také zemanovci pravděpodobně těží z prezidentských voleb, které vyhrál jejich čestný předseda. Ještě podle čtyř průzkumů z období od září 2012 do ledna 2013 by se vůbec do Sněmovny nedostali. Aktuální výsledky STEM přisuzují SPOZ šest mandátů, o jeden méně než podle předchozího průzkumu. Z menších stran by se teď do Poslanecké sněmovny dostali již jen lidovci.

Vývoj stranických preferencí, STEM 2013 - březen Autor: STEM

STEM, vývoj počtu mandátů Autor:

Pramen: STEM

Komentář E15: ODS v čele pravice končí. Bez boje

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.