Odškodné za výbuchy ve Vrběticích dostali jen dva žadatelé, další desítky stát odmítl | E15.cz

Odškodné za výbuchy ve Vrběticích dostali jen dva žadatelé, další desítky stát odmítl

Okolí Vrbětic na Zlínsku je i nadále pod dohledem policie
Okolí Vrbětic na Zlínsku je i nadále pod dohledem policie
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pouze dva žadatelé uspěli s žádostí o náhradu věcné škody v souvislosti s předloňskými výbuchy dvou skladů s municí ve Vrběticích na Zlínsku. Zlínský kraj loni přijal od lidí 136 žádostí, posoudil je a přeposlal ministerstvu vnitra, požadoval proplacení zhruba 1,15 milionu korun pro 38 žadatelů. Po rozhodnutí ministerstva nyní kraj lidem rozesílá výsledky jejich žádostí. Z negativních zpráv jsou lidé zklamaní.

„Jsem zklamaný, jsme v koncích,“ řekl Dalibor Olšák, spolumajitel lesa ležícího v těsné blízkosti muničního areálu, jehož žádost byla také zamítnuta. Na své pozemky se nemůže dostat, neudržovaný les přitom podle něj ztrácí hodnotu. „Jsme z toho špatní, platíme všechny daně, máme úvěr,“ uvedl Olšák.

Lidé podle mluvčí Zlínského kraje Renaty Janečkové požadovali zejména náhrady za objížďky, firmy hlavně za přerušení výroby a ušlý zisk. Odškodnění se týkalo lidí, kteří byli poškozeni v souvislosti se zásahem integrovaného záchranného systému, tedy policie, hasičů a záchranářů. Uspěla žádost, která se týkala hospodářského zvířete a odběru elektřiny ve firmě, náhrada škod však v těchto případech byla jen nízká. Škody způsobené samotnými výbuchy by měl hradit viník, ten však ještě není známý. Pyrotechnici se teprve budou propracovávat k centru výbuchů.

Olšák také upozornil na to, že v souvislosti s budováním nového plotu kolem muničního areálu se poničily cesty a pozemky. „Armáda nás však již dřív ujistila, že dá vše do pořádku,“ uvedla mluvčí kraje.

Příliš nízké odškodné

Majitelé lesů v okolí areálu, kteří se na své pozemky stále nemohou dostat, mají možnost zažádat do konce března o dotaci u ministerstva obrany. Měly by pokrýt náklady na správu a činnost lesního hospodáře, také úvěry související s pozemky. Podmínkou dotace však je, že jde o takzvané lesy zvláštního určení, které se však nacházejí uvnitř areálu, ne v jeho blízkém okolí, kam je také zakázán vstup. „Pro nás je to jen asi 20 hektarů, jestli se dává 4000 korun za hektar, dostaneme 80 tisíc korun, je to polovina měsíční splátky,“ uvedl Olšák, který neví, zda se firmě vůbec vyplatí o dotaci žádat.

Větší pozemky firmy leží mimo vnitřní areál, žádat o změnu statutu na lesy zvláštního určení majitelé lesů většinou nechtějí. Podle Janečkové tak učinila pouze obec Vlachovice, které bylo vyhověno. Podle Olšáka by bylo nejlepší, aby stát pozemky odkoupil či vyměnil za jiné. Vlastníci lesů jsou podle něj již zoufalí a zvažují podání žaloby.

Tři tisíce na hlavu

Vláda již dříve rozhodla o tom, že lidé z okolí Vrbětic, kteří museli být také několikrát evakuováni, dostanou jako odškodné každý asi 3000 korun. Střežení areálu a jeho okolí již předala armáda policistům a státnímu podniku Vojenské lesy a statky.

Z areálu loni na konci roku odjel poslední kamion se skladovaným zbrojním materiálem. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video