Odstupte nebo se vzdejte unijních peněz pro své firmy, vyzývá Babiše výbor Evropského parlamentu

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš Zdroj: ČTK

České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodl se na tom kontrolní výbor Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku. Výbor vyzval premiéra, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů prokáže.

Evropská komise by podle výboru měla zastavila platby holdingu a důsledně uplatňovat nulovou tolerenci. Loňská auditní zpráva Evropské komise konstatuje, že Babiš má stále vliv na firmu, kterou vložil do svěřenských fondů. Český premiér to odmítá.

Většina europoslanců se shodla na tom, že kontrolní mise potvrdila podezření na střet zájmů, které zákonodárci měli. „V České republice je stále největším příjemcem dotací z EU premiér a to je situace, kterou musíme vyřešit co nejrychleji,“ podotkl německý europoslanec Daniel Freund z frakce zelených.

Výbor ve zprávě vyzval Babiše, aby se „zbavil svých obchodních podílů a přestal dostávat jakékoli veřejné dotace či finance distribuované jeho vládou včetně fondů EU, nebo odstoupil z funkce premiéra“, pokud se střet zájmů prokáže.

Podle europoslanců mise rovněž zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika. Zpráva proto vyzvala úřady v Česku, aby co nejdříve odstranily nedostatky v „odhalování, prevenci a odstraňování střetu zájmů“.

Doporučení výboru jsou nezávazná. Mohou se však odrazit v usnesení europarlamentu, o němž by podle šéfky výboru Moniky Hohlmeierové mohli poslanci hlasovat již na červnovém plenárním zasedání.