Odtáhnout odstavené autovraky bude snazší | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Odtáhnout odstavené autovraky bude snazší. Podívejte se na opuštěné vozy v ulicích Prahy

ČTK, bru

Vlastníci silnic a veřejných parkovišť zřejmě budou moci snáze odstraňovat odstavené automobily. Získají také právo odtáhnout vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technickou prohlídku. Novelu zákona poslanců ANO schválila Sněmovna. Podle současného zákona je možné nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor.

Předkladatelé, mezi nimiž je i bývalý ministr dopravy Dan Ťok, poukázali v důvodové zprávě na to, že za současného stavu se silnice a veřejná parkoviště mohou stávat místem pro bezplatné uskladnění nepotřebného a často zcela opuštěného majetku.

Zástupkyně předkladatelů Zuzana Ožanová (ANO) řekla, že většina odstavených vozidel nyní nesplňuje zákonnou definici vraku. Neexistuje ani zákaz stání vozidel na pozemních komunikacích bez platné technické kontroly, uvedla.

Motoristou v Mexiku: obří tahače, špičková policejní auta a Brouk na každém rohu

Novela předpokládá, že vlastník komunikace by provozovatele automobilu nejprve vyzval, aby vozidlo podrobil pravidelné technické prohlídce, nebo je odstavil jinam.

Pokud by výzva zůstala bez reakce, mohl by odstranit vůz na náklady provozovatele až po dvou měsících. Provozovatele by také musel informovat o tom, kde si může automobil vyzvednout. V případě, že by provozovatel o vozidlo nejevil zájem, vlastník komunikace by je mohl vydražit, případně nechat zlikvidovat.

Sněmovna do předlohy vložila i návrh Jana Čižinského (KDU-ČSL) a dalších poslanců z jiných stran, který umožní snazší obnovování parkovacích oprávnění v parkovacích zónách.

Obce budou mít právo nahlížet do patřičných registrů a samy si ověřovat údaje o žadatelích.

„Významným přínosem této změny nejen pro obce, ale zejména pro běžné občany bude odpadnutí zbytečných návštěv úřadů za účelem doložení trvání nároku na parkovací oprávnění, což je i cílem elektronizace veřejné správy,“ uvedli poslanci ke svému návrhu.

Prohlédněte si fotogalerii:

Radary Věra stály Česko třikrát tolik co NATO
Praha chce prosadit rychlejší odtah autovraků
Přepravní obr slaví patnáct let od prvního letu. Airbus A380 nevznikal lehce
OBRAZEM: Metrostav svařuje největší ocelová vrata v Evropě. Poputují na Slovensko
Heffron místo Legionáře. Palírna se chtěla svézt na oblibě karibských rumů. Začala ale chybou
Motoristou na Ukrajině. Podívejte se, co řidiče na tamních cestách čeká

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!