Okamura založí politické hnutí, chce prezidentskou republiku | E15.cz

Okamura založí politické hnutí, chce prezidentskou republiku

Tomio Okamura (foto ČTK)
Tomio Okamura (foto ČTK)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Senátor a podnikatel Tomio Okamura založí politické hnutí Úsvit přímé demokracie. Chce prosadit například přímou volbu i odvolávání politiků nebo posílení pravomocí prezidenta, který by nově řídil vládu. Okamura se chtěl v minulosti zúčastnit lednové přímé volby prezidenta, ale kvůli nedostatku platných hlasů na petici byl vyřazen.

Přípravný výbor hnutí vznikne podle serveru iDnes.cz v úterý. „Cílem není účastnit se koaličních vlád. Hnutí však podpoří takovou vládu, která společně s ním prosadí ústavní změny směrem k přímé demokracii,“ řekl Okamura.

Úkolem hnutí bude podle něj spojovat další hnutí a osobnosti. Společně by pak prosadily změnu ústavy, aby obsahovala i přímou volbu starostů a hejtmanů, právo občanů v referendu navrhovat a rušit zákony, možnost politiky referendem odvolat a výrazné posílení pravomocí hlavy státu.

Podle Okamury podporují jeho hnutí například poslanci Radim Fiala (nezařazený, dříve ODS) či Aleš Roztočil (nestraník zvolený za TOP 09) a také ekonom Pavel Kohout. Na začátku dubna se Okamura zúčastnil protivládního protestu několika set lidí v Praze. Na akci pořádané iniciativou Holešovská výzva vystoupil i předseda strany Věci veřejné Vít Bárta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video