Omezení pohybu by mělo platit i přes Velikonoce. Po svátcích začnou povinně testovat i nejmenší firmy

Zleva ministr zdravotnictví Jan Blatný, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (oba za ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)

Zleva ministr zdravotnictví Jan Blatný, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (oba za ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Zdroj: ČTK

Zleva: ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (oba za ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
2
Fotogalerie

Omezení pohybu, včetně meziokresních uzávěr, zabírá. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) to dokládá vývoj eidemiologické situace v okresech Trutnov, Cheb a Sokolov, které se uzavřely jako první. Meziokresní uzávěry je tak podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nutné držet minimálně přes Velikonoce. Po svátcích, konkrétně 6. dubna, začne také povinné testování na COVID-19 i v těch nejmenších firmách do 10 zaměstnanců. Nejpozději do tohoto data budou muset malé společnosti i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) provést první test. Týkat se to bude také zaměstnanců neziskových organizací. Celkem se tak k závazným testům připojí dalších 1,1 milionu zaměstnanců a podnikatelů, řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

K většímu rozvolnění vládních uzávěr by mohlo dojít na konci dubna. Tou dobou by podle Blatného mohlo být v nemocnicích kolem 3000 lidí a 500 na JIP, což je podle dřívějších vyjádření Blatného hodnota klíčového parametru k rozvolnění. Denně by tou dobou mohlo podle modelů přibývat 4000 případů nakažených denně. 

Snížit šíření epidemie ve společnosti má i povinné testování ve firmách. Nově se k němu po Velikonocích připojí i firmy do deseti zaměstnanců a živnostníci.

Živnostník se bude muset pravidelně podle Havlíčka testovat, pokud využívá například sdílenou kancelář nebo se setkává s klienty. Test nebude muset podstupovat jen tehdy, pokud pracuje výhradně z domova a při práci se setkává výhradně se členy své domácnosti. Kontroly testování u OSVČ budou podle Havlíčka namátkové. Podnikatelé budou muset podle něj předložit fakturu o zakoupení testů, nebo doklad, že se s nikým cizím nesetkali.

Každý týden se tak podle Schillerové testům podrobí až čtyři miliony lidí, průměrně půl milionu denně. „Plošné testování je spolu s očkováním naše hlavní jízdenka zpět do normálního života,“ napsala dále.

Firmy nad 250 zaměstnanců musely první kolo testování dokončit do 12. března, podniky s 50 až 249 pracovníky do 15. března. Společnosti s deseti až 49 zaměstnanci musejí všechny zvládnout otestovat do pátku. Testování je závazné také na úřadech a v dalších veřejných institucích.

Testování je zatím povinné jednou za sedm dní. Vláda uvažuje o zvýšení frekvence na dvakrát týdně. Podle Havlíčka je ale třeba vyhodnotit ještě jedno kolo testů. Díky firemnímu testování se podle dosavadních odhadů daří odhalovat asi 3000 pozitivních lidí denně. Pozitivita ve druhém kole je zhruba poloviční, uvedl Havlíček.

Aktuální průzkum Hospodářské komory ukázal, že 57 procent podniků s více než 50 zaměstnanci testování zvládá. Za problém považuje 52 procent firem dodatečné náklady. Společnosti by měly mít možnost si na test nárokovat ze zdravotního pojištění příspěvek 60 korun, maximálně ho budou moci čerpat na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Podle Hospodářské komory by se měla dotace vzhledem k aktuálním cenám testů na trhu zvýšit alespoň na 100 korun. Svaz průmyslu a dopravy navrhuje proplácení osmi testů, přičemž čtyři testy měsíčně by byly povinné.